Nowe miejsca rekreacji w Olsztynie

Planty miejskie połączą park Centralny z Podzamczem. Wiosną, gdy się zazielenią, będzie je można podziwiać w pełnej krasie.

Publikacja: 10.01.2018 21:30

W centrum stolicy regionu przybędzie parków.

W centrum stolicy regionu przybędzie parków.

Foto: AdobeStock

To niejedyny teren zielony w stolicy regionu, który w tym roku zyska nowy blask. W planach miasta jest odnowienie m.in. skweru między pl. Pułaskiego a ul. Kościuszki czy stworzenie kieszonkowego parku u zbiegu ul. Partyzantów i zaślepionej ul. Erwina Kruka (nazwa zarządzeniem wojewody zmieniona z ul. Dąbrowszczaków).

Dwie strefy

Planty to nowe miejsce wypoczynku olsztynian. Łączą park Centralny z Podzamczem. – Składają się na nie dwie strefy: piknikowa oraz wyciszenia i relaksu – opowiada Patryk Pulikowski z biura komunikacji i dialogu obywatelskiego olsztyńskiego ratusza.

Pierwsza z tych stref powstała w miejscu gruntowego parkingu oraz ogrodu pobliskiego przedszkola.

– To teren otwarty, sprzyjający różnym formom aktywności i wypoczynku. Dodatkowo teren będą łączyć z wałami miejskimi tarasowe schody, a to może pozwolić na organizację w tym miejscu plenerowych wydarzeń kulturalnych – opowiada urzędnik.

Dodaje, że dosadzone zostały drzewa i krzewy, byliny, rośliny cebulowe, nie zabraknie również małej architektury oraz ścieżek spacerowych, placu zabaw dla najmłodszych oraz nowoczesnego oświetlenia.

Z kolei druga strefa, zwana ogrodem wirydarzowym, jest zlokalizowana w oddaleniu od ruchliwej ul. Pieniężnego, w miejscu dawnego ogrodu archiprezbitera i wikarego z katedry św. Jakuba. Zieleń w tej części plant nawiązuje do założeń takich obiektów.

– To kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz murów klasztornych. Częścią plant jest zbudowany od podstaw park Centralny i zrewitalizowany park Podzamcze, które są połączone trasami pieszo-rowerowymi i bezkolizyjnym przejściem pod mostem św. Jakuba w pobliżu katedry – tłumaczy Patryk Pulikowski.

Prace przy plantach zakończone zostały przed świętami. W pobliżu toczą się jeszcze roboty związane z przebudową ul. Pieniężnego.

– Utworzenie tej części Plant kosztowało nieco ponad milion złotych, ale znaczna część, bo ponad 80 proc. tej kwoty, to dofinansowanie unijne – tłumaczy urzędnik.

Kilkanaście lat starań

Historia utworzenia olsztyńskich Plant liczy kilkanaście lat. Olsztyńscy radni przyjęli założenia organizacji terenów zielonych pod nazwą Planty, które zostały opisano szczegółowo w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego w 2006 roku. Zapisano w nim, że teren Plant graniczy z obszarem Starego Miasta, który jest objęty w całości ochroną konserwatorską, a obiekty wpisane do rejestru zabytków to zamek, kościół garnizonowy, trzy zabytkowe budynki historyczne przy ul. Zamkowej oraz budynek historyczny przy ul. Nowowiejskiego, a także średniowieczne mury obronne.

Idea Plant zawarta została również w Zintegrowanym Programie Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna przyjętym ponad dwa lata temu przez olsztyńskich radnych. Zapisano w nim, że olsztyńskie Planty powstaną z połączenia parku Podzamcze, parku Centralnego i placu Jedności Słowiańskiej. Przebudowany zostanie jednocześnie most św. Jakuba nad Łyną oraz ulice Pieniężnego i Staszica w Olsztynie sąsiadujące z katedrą św. Jakuba.

– Tworząc Planty, chcieliśmy powiększyć zielony teren w śródmieściu Olsztyna, a jednocześnie otoczyć Stare Miasto pierścieniem zieleni. Na pewno w pełnej krasie Planty będzie można podziwiać wiosną, gdy ten teren się zazieleni – mówi Patryk Pulikowski.

Inne projekty

Planty to niejedyny teren zielony, który w tym roku zyska nowy blask.

– W tej chwili rewaloryzujemy albo urządzamy od nowa zieleń w kilku miejscach Olsztyna – mówi urzędnik.

Prace trwają w historycznym parku Jakubowo, który znajduje się obok lasu miejskiego u zbiegu al. Wojska Polskiego i Radiowej. Powstał w 1862 roku, i z tego też czasu pochodzą najstarsze w nim drzewa, m.in. dąb o obwodzie 430 cm i wysokości 28 m.

– W tej chwili trwa tam drugi etap prac. Odnawiamy zieleń, trakty spacerowe, powstaje nowa mała architektura, oświetlenie – wylicza przedstawiciel olsztyńskiego ratusza. Te prace powinny skończyć się w tym roku. Ich koszt to ok. 5,2 mln zł.

Modernizowana jest też tzw. Górka Jasia, czyli teren u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Poprzecznej. – Urządzamy tam park nad oczkiem wodnym wraz ze ścieżką edukacyjną o wyjątkowych gatunkach zwierząt i roślin, jakie można tam spotkać. Powstaną tam ścieżki, oświetlenie, mała architektura, wiaty, tablice informacyjne – wylicza Patryk Pulikowski. Dodaje, że także te prace zakończą się w tym roku, a ich koszt to ok. 1,5 mln zł.

Olsztyński samorząd rewitalizuje też pl. Pułaskiego. Zostanie tam odnowiony skwer między pl. Pułaskiego a ul. Kościuszki.

– Od nowa zagospodarowana będzie zieleń, odnowione zostaną ścieżki, oświetlenie, mała architektura. Koszt tej inwestycji to ok. 900 tys. zł – podaje urzędnik.

Dodaje, że na te wszystkie wymienione inwestycje miasto pozyskało unijne dofinansowanie przekraczające 80 proc. Poza tym przy okazji przebudowy ul. Partyzantów powstanie park u zbiegu właśnie ul. Partyzantów i ul. Erwina Kruka.

– Ogłosiliśmy też przetarg na urządzenie plaży i zagospodarowanie brzegów jeziora Skanda – mówi Patryk Pulikowski.

To niejedyny teren zielony w stolicy regionu, który w tym roku zyska nowy blask. W planach miasta jest odnowienie m.in. skweru między pl. Pułaskiego a ul. Kościuszki czy stworzenie kieszonkowego parku u zbiegu ul. Partyzantów i zaślepionej ul. Erwina Kruka (nazwa zarządzeniem wojewody zmieniona z ul. Dąbrowszczaków).

Dwie strefy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony