Z najnowszego raportu „O stanie zabytków nieruchomych w Polsce", przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, wynika, że najwięcej zabytków jest na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce. Województwo lubelskie lokowane jest na szóstym miejscu w kraju. Władze samorządowe przy wsparciu państwa starają się jednak odbudowywać tkankę muzealną oraz obiekty mniej znane, a jednak wyjątkowe.
Z informacji przekazanej przez resort kultury wynika, że w Lublinie w pałacu Lubomirskich powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. To będzie pierwsze muzeum w Polsce, które będzie upamiętniać, badać i popularyzować dorobek Polaków zamieszkujących niegdyś Kresy Rzeczypospolitej. Jak pisze dziś Robert Horbaczewski, ma to być placówka nowoczesna, multimedialna, przekazująca historię w sposób atrakcyjny dla młodzieży. I co istotne, ma współpracować z sąsiadami – Ukrainą, Białorusią, Litwą.
To niejedyny ciekawy obiekt, który pojawia się na mapie regionu. Oto w Kocku otworzono muzeum poświęcone historii miasta, w Lublinie zaś Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina.
Warto również przypomnieć, że po dwuletniej przerwie powróciło Muzeum Martyrologii Pod Zegarem, dokumentujące losy więźniów politycznych z lat 1939–1944. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury odremontowano dawne cele śledcze. Muzeum obejmuje miejsce, w którym w czasie wojny Niemcy urządzili więzienie gestapo, po wojnie urzędowało tam NKWD, a w kolejnych latach inne służby. Pod koniec działalności miały tam areszt Wojskowe Służby Wewnętrzne. W muzeum można obejrzeć inskrypcje więźniów pozostawione na ścianach.