Pamiętajmy o zabytkach

Zabytki Podlasia pokazują wielokulturową historię regionu. Pałac Branickich w Białymstoku, synagoga w Tykocinie, monaster Zwiastowania NMP w Supraślu czy meczet w Kruszynianach to obowiązkowe punkty podróży po Podlasiu.

Publikacja: 15.01.2018 23:30

Marek Kozubal

Marek Kozubal

Foto: Fotorzepa / Kompala Waldemar

Wprawdzie z najnowszego „Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce" opublikowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wynika, że Podlasie nie należy do czołówki regionów z największą liczbą zabytków, ale ich różnorodność i bogactwo są imponujące. Najwięcej zabytków znajduje się na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Pod tym względem Podlasie zajmuje zaledwie 14. miejsce. Jakie to obiekty? Otóż z raportu wynika, że najczęściej mieszkalne i sakralne, murowane i ceglane, przeważnie z XIX w. Co istotne, są one w bardzo dobrym stanie. Pod tym względem lokowane są na 5. miejscu w kraju. W latach 2008–2016 Ministerstwo Kultury przeznaczyło na ratowanie zabytków w regionie 16,5 mln zł.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break