EDEN, czyli European Destinations of Excellence (Modelowe Ośrodki Turystyczne Europy), to konkurs organizowany przez Komisję Europejską. Zwycięzcy przysługuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji – EDEN". Miejsca te są promowane przez Polską Organizację Turystyczną, która od 2009 r. organizuje plebiscyt.
Na polskiej liście obszarów turystycznych o wyjątkowych walorach dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy wyróżnionych w konkursie EDEN jest zaledwie kilka pozycji. Każde jednak warte poznania.
Błotny raj
Taki tytuł ma Rzeczpospolita Ptasia w Parku Narodowym Ujście Warty. – Jeśli ptaki mają swój raj, to zapewne jest nim ujście Warty objęte ochroną w parku narodowym, krajobrazowym oraz w obszarze Natura 2000 – wylicza Henryk Radowski, prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej ze Słońska, które jest stolicą tej rzeczpospolitej.
Mieszka tam 270 gatunków ptaków, zwłaszcza wodno-błotnych. – Od późnej jesieni do początków lata większa część parku jest pokryta wodą, co zapewnia ptakom bezpieczeństwo i obfitość pokarmu. Na przedwiośniu można podziwiać wielotysięczne stada kaczek, w kwietniu na wynurzonych z wody wysepkach odbywają się tokowiska batalionów, do lęgów przystępują rycyki, czajki, krwawodzioby, a także perkozy, mewy i rybitwy. Latem na łąkach widać białe i czarne bociany, zaczynają się zlatywać żurawie. Jesienią w okolicy pojawiają się ogromne stada gęsi, zimą zaś można popatrzeć na łabędzie krzykliwe i bieliki – wylicza Henryk Radowski.
Towarzystwo Przyjaciół Słońska wytyczyło sześć ptasich szlaków, które prowadzą przez odludne okolice Parku Krajobrazowego Ujście Warty. – Nasze szlaki piesze – dostępne także dla rowerzystów – wyznaczone są tak, aby zarówno młodszy, jak i dojrzały miłośnik przyrody przebył je bez większego trudu. Chętni mogą zostać obywatelami ptasiej republiki, otrzymać paszport i zdobywać w nim pieczątki z „ptakiem roku" – zacheca Radowski.