Aktualizacja: 12.03.2018 05:00 Publikacja: 12.03.2018 05:00
Foto: Rzeczpospolita
Wiele z nich rusza z nowymi stacjami i większą liczbą jednośladów, co zwiększa ich dostępność, dlatego w tym roku można spodziewać się kolejnych rekordów wypożyczeń. Cieszy fakt, że do udostępniania tej formy komunikacji przekonują się także mniejsze miasta – miejski rower przestaje być już tylko rozwiązaniem dostępnym dla mieszkańców dużych aglomeracji, a staje się coraz powszechniejszym dobrem.
Kłopot w tym, że choć popularność jednośladów rośnie błyskawicznie, dużo wolniej rozwija się sieć ścieżek rowerowych, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Co prawda władze samorządowe w tej perspektywie finansowej przeznaczają na ich budowę sporo unijnych pieniędzy, ale właściwie żaden z dużych ośrodków nie może jeszcze pochwalić się spójną i wygodną siecią rowerostrad, które pozwoliłyby w pełni wykorzystać zapał mieszkańców do wsiadania na ten ekologiczny środek transportu. A przecież nie chodzi tu tylko o komfort i bezpieczeństwo poruszania się, ale i możliwość ograniczania ruchu samochodowego, zwłaszcza w centrach miast. To, w kontekście walki ze smogiem, powinno być jednym z samorządowych priorytetów na najbliższe lata, równolegle z rozwijaniem bezemisyjnej komunikacji zbiorowej („Na wypożyczonych dwóch kółkach po miejskiej dżungli" >R4 – 7). Bo przecież nawet najszybszy pociąg świata nie pokaże swoich możliwości, jeśli będzie poruszał się po torach pozwalających na jazdę z prędkością 30 km/h.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas