W Polsce ten prestiżowy tytuł mają tylko trzy miasta: Kraków jako Miasto Literatury od 2013 r., Katowice – Miasto Muzyki od 2015 r. i Łódź – Miasto Filmu od ubiegłego roku. Po raz pierwszy to my organizujemy światowy kongres miast tej sieci.
Na świecie Program Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) działa od 2004 r. Jego celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy miast w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Do sieci należą miasta, które stawiają na rozwój różnych dziedzin gospodarki kreatywnej, rozumianej jako czynnik zrównoważonego rozwoju. O ten tytuł miasta mogą się ubiegać w siedmiu dziedzinach: literatury, muzyki, filmu, sztuk wizualnych, designu, rzemiosła i sztuki ludowej
W stolicy literatury
Kraków miał mocne argumenty, żeby zdobyć tytuł Miasta Literatury. Tu odbywają się spotkania poetów i pisarzy z całego świata na Festiwalu Literackim im. Czesława Miłosza i Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Ten drugi trafił na listę dziesięciu najciekawszych wydarzeń literackich czołowego brytyjskiego wydawnictwa Penguin Random House.
Instytut Książki promuje literaturę polską w świecie, przyznając m.in. nagrodę Transatlantyk. Działa tu wiele znaczących instytucji jak Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Naukowa PAU i PAN. W Krakowie mają też siedzibę liczne renomowane wydawnictwa, m.in. Wydawnictwo Literackie, Znak, A 5, Czarne, Ha!art. Odbywają się targi książki, w których co roku uczestniczy 500 wydawnictw.
Właśnie w Krakowie uchwalono pierwszy w Polsce program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, wprowadzając m.in. system certyfikacji księgarń – Znak Jakości Kraków Miasto Literatury UNESCO.