Do tego sukcesu przyczyniła się niezwykle aktywna współpraca w ramach inicjatywy Lubelskiej Wyżyny IT – ekosystemu tworzonego przez Urząd Miasta Lublin wraz ze środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami oraz instytucjami otoczenia biznesu. Warto dowiedzieć się, jakie elementy składają się na to przyjazne środowisko rozwoju firm informatycznych.
Ekosystem, a nie klaster
Specyfiką branży IT jest bardzo szerokie spektrum tworzących ją firm. Działalność w tym sektorze prowadzą zarówno duże grupy kapitałowe, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ten zróżnicowany krajobraz uzupełniają specjaliści angażujący się w konkretne projekty oraz grono freelancerów. Ich działania skupiają się w licznych inkubatorach i akceleratorach biznesowych, a w branży funkcjonują liczne organizacje pro-biznesowe i grupy nieformalne. Z tego powodu, w przeciwieństwie do wielu innych branż, nawet najlepiej zorganizowane i aktywne, ale jednak tradycyjne inicjatywy klastrowe w sektorze IT nie są w stanie objąć swoim działaniem znaczącej części środowiska. By skutecznie wspierać rozwój branży w mieście, trzeba szukać innych, elastycznych rozwiązań – lepiej dopasowanych do czasów szczupłego myślenia (Lean Thinking), zwinnego zarządzania (Agile) i organizacji turkusowych. Stąd pomysł na Lubelską Wyżynę IT (LWIT), czyli inicjatywę, która swoim zasięgiem obejmuje cały ekosystem informatyczny w Lublinie. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Urząd Miasta Lublin, a należą do niej – w sposób nieformalny, przez samą działalność w Lublinie – przedstawiciele środowiska akademickiego, w tym przede wszystkim uczelnie kształcące specjalistów w branży IT, instytucje otoczenia biznesu – zarówno te szkolące nowych programistów, jak i sieciujące osoby i firmy ze środowiska informatycznego, oraz firmy – od mikroprzedsiębiorstw po globalne korporacje. Dzięki temu skala działalności Lubelskiej Wyżyny IT rozwijanej już od 2012 roku jest nie do porównania z żadnymi istniejącymi obecnie inicjatywami klastrowymi.
Dynamiczny wzrost w sektorze IT
Lubelską branżę informatyczną tworzy dzisiaj ponad 750 zarejestrowanych firm z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Wśród nich 64 to średnie i duże przedsiębiorstwa o rozpoznawalnych na światowych rynkach markach, które często prowadzą z Lublina dużą część swoich globalnych operacji, obsługując klientów ze wszystkich kontynentów. Branża w Lublinie zatrudnia ponad pięć tys. osób – głównie programistów rozmaitych specjalności, oraz specjalistów od aplikacji mobilnych, systemów wykorzystywanych w medycynie, a także rozwiązań biznesowych. Te liczby wskazują na komfortowe warunki do rozwoju sektora informatycznego w Lublinie, stąd też branża została wpisana do Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 jako jeden z sektorów priorytetowych lubelskiej gospodarki. Obecnie w mieście odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników przyrostu zatrudnienia w branży IT w Polsce, a ponad 20 firm informatycznych przypadających na każde 10 tys. mieszkańców Lublina sprawia, że możliwości rozwoju dla osób wiążących swoją karierę zawodową z informatyką są niemal nieograniczone.
Uczelnie nastawione na praktykę
Szybki rozwój lubelskich firm informatycznych nie byłby możliwy, gdyby nie stały dopływ nowych pracowników. Na pięciu wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się ponad pięć tysięcy studentów. Przeprowadzone w 2016 roku przez lubelski magistrat badania szkół średnich pokazują, że 8,5% absolwentów szkół ponadgimnazjalnych kontynuujących naukę na uczelniach wyższych zdecydowało się na kierunki informatyczne, a aż 80% z nich wybrało uczelnie lubelskie. Lubelska branża informatyczna notuje jeden z najwyższych w Polsce wzrost liczby firm IT oraz ICT. W efekcie lubelskie uczelnie konsekwentnie zwiększają nabór na kierunki informatyczne, dopasowując programy kształcenia do potrzeb pracodawców. Przykładem tego mogą być nowe specjalności studiów magisterskich na kierunku informatyka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej utworzone we współpracy z pracodawcami, czyli największymi firmami sektora IT w Lublinie. Dzięki temu studenci mogą odbyć w nich staże i nauczyć się od praktyków dokładnie tego, co będzie im potrzebne w pracy zawodowej. O wadze przykładanej przez uczelnie do umiejętności praktycznych przekazywanych w trakcie studiów świadczą też godziny zajęć dostosowywane w taki sposób, by zarówno wykładowcy, jak i studenci mieli możliwości nabywania i rozwijania swoich praktycznych umiejętności w ramach pracy poza uczelnią. Mury szkół wyższych w Lublinie opuszcza rocznie ponad 1 200 absolwentów kierunków informatycznych i pokrewnych. Większość z nich wchodzi na rynek już w czasie studiów, znajdując dobrze płatną pracę w jednej z wielu firm informatycznych, albo rozpoczynając własną działalność jako startupowcy czy freelancerzy. Pozostali bardzo szybko są w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce na lubelskim rynku pracy, co tym bardziej zachęca młodych adeptów informatyki do rozwijania się w tym zakresie.
Ponadprzeciętna infrastruktura
Wraz z rozwojem branży informatycznej w Polsce, znacznie wzrosły standardy, jakie muszą oferować biura firm z sektora. Pozytywnym zjawiskiem stało się konkurowanie o pracownika nie tylko wysokością wynagrodzenia, ale również oferowanym komfortem pracy. Nowoczesne biuro to już nie tylko gabinety przeznaczone do pracy, ale również pokoje przeznaczone do rozrywki, odpoczynku, czy spędzania wolnego czasu. Dlatego do dynamicznego wzrostu firm IT potrzebny jest podobnie szybki wzrost podaży nowoczesnej powierzchni biurowej najwyższych klas. Ten warunek został również spełniony w Lublinie. Rok 2017 był rekordowo dobry dla lubelskiego rynku biurowego. Do użytku oddanych zostało pięć budynków biurowych o łącznej powierzchni 31 000 m2. Nastąpił wzrost powierzchni biurowej w stosunku do roku 2016 o 21% (z 147 000 do 178 000 m2). Największą inwestycją było niewątpliwie zakończenie pierwszego budynku projektu o nazwie CZ Office Park przy alei Kraśnickiej – tylko ten obiekt zapewnia 20 000 m2 powierzchni biurowej klasy A usytuowanej w bardzo dobrze skomunikowanej części miasta w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu akademickiego.