Udział sektora ITC (technologie informacyjno-komunikacyjne) w PKB Polski dynamicznie rośnie. Teraz wynosi około 8 proc. Jesteśmy szóstym krajem w Europie pod względem poziomu zatrudnienia w sektorze teleinformatycznym i możemy pochwalić się w tej dziedzinie jedną z największych dynamik. Rząd deklaruje, że będzie wspierał rozwój nowych technologii. Drzemiący tu potencjał dostrzegają też regiony, zaciekle rywalizujące o miano Polskiej Doliny Krzemowej.
Rozwój zapisany w strategii
W ostatnich latach jednym z ważniejszych ośrodków branży informatycznej w Polsce stał się Lublin. To pokłosie aktywnej współpracy dzięki inicjatywie Lubelskiej Wyżyny IT – ekosystemu tworzonego przez Urząd Miasta Lublin wraz ze środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami oraz instytucjami otoczenia biznesu. Lubelską branżę informatyczną tworzy ponad 750 firm. Wśród nich 64 to średnie i duże przedsiębiorstwa o rozpoznawalnych na światowych rynkach markach, które często prowadzą z Lublina dużą część swoich globalnych operacji, obsługując klientów na wszystkich kontynentach. Branża w Lublinie zatrudnia ponad 5 tys. osób – głównie programistów rozmaitych specjalności oraz specjalistów od aplikacji mobilnych, systemów wykorzystywanych w medycynie, a także rozwiązań biznesowych. IT zostało wpisane do strategii rozwoju Lublina na lata 2013–2020 jako jeden z sektorów priorytetowych lubelskiej gospodarki.
W mieście odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników przyrostu zatrudnienia w branży IT w Polsce. Ponad 20 firm informatycznych przypadających na każde 10 tys. mieszkańców Lublina sprawia, że możliwości rozwoju dla osób wiążących swoją karierę z IT są niemal nieograniczone. W mieście działa kilkadziesiąt instytucji otoczenia biznesu oraz nieformalnych środowisk i społeczności skupionych wokół idei nowych technologii, narzędzi programistycznych, cyberprzestrzeni czy tworzenia gier. Dzięki ich aktywności corocznie odbywa się w Lublinie około stu imprez IT – od cotygodniowych spotkań społecznościowych grupujących po kilkanaście osób po duże wydarzenia branżowe.
Branża ITC to również jeden z najbardziej obiecujących sektorów gospodarki Wielkopolski. Została wyznaczona w regionalnej strategii innowacji na lata 2015–2020 jako jeden z sześciu obszarów inteligentnych specjalizacji, czyli takich, w których można się w sposób szczególny rozwijać i konkurować ze względu na naturalną kumulację talentów, pomysłów, infrastruktury i usług. W Wielkopolsce działa już ponad 11 tys. firm z branży ITC.
– Mamy potencjał i zbudowany już mocny fundament, mamy wielkopolskich naukowców, przedsiębiorców, dobrą infrastrukturę i zaplecze finansowe. Obszar ITC traktujemy priorytetowo. Na projekty dotyczące badań i innowacji przeznaczamy spore środki, m.in. w Wielkopolskim Programie Operacyjnym 2014+ – podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.