W 2017 r. prezydent Kalisza wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miasta w sprawie budżetu obywatelskiego na 2018 r. Miały dotyczyć wyboru zadań spośród zgłoszonych przez mieszkańców 50 o charakterze ogólnomiejskim i 68 o charakterze lokalnym.
Na realizację budżetu obywatelskiego przeznaczono łącznie 5 mln zł. W § 3 zarządzenie stwierdzało, że w konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Kalisza, którzy ukończyli 16. rok życia.
Zarządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o samorządzie gminnym oraz uchwały Rady Miejskiej Kalisza z 28 czerwca 2012 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Kalisza. Uchwała przewidywała, że konsultacje – które zarządza prezydent miasta lub rada – przeprowadza się z mieszkańcami w przypadkach przewidzianych ustawą lub w innych istotnych dla miasta sprawach. Mogą mieć zasięg ogólnomiejski, lokalny – dotyczący określonego terenu miasta – oraz środowiskowy. Jednak ich wynik nie jest wiążący dla organów miasta.
W lutym 2018 r., czyli już po konsultacjach, które odbyły się we wrześniu 2017 r., wojewoda wielkopolski zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu o stwierdzenie nieważności zarządzenia. Zdaniem wojewody w ramach upoważnienia przewidzianego przez uchwałę Rady Miejskiej prezydent miasta nie może zawężać kręgu osób upoważnionych do udziału w konsultacjach. Ten krąg został określony w ustawie o samorządzie gminnym, która mówi, że uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy gminy. Ustawodawca odwołuje się wyłącznie do przesłanki zamieszkania. Nie ma innych dodatkowych kryteriów, jak np. wiek – stwierdził wojewoda w skardze do sądu.
W odpowiedzi na skargę prezydent Kalisza wytknął, że wojewoda domaga się stwierdzenia nieważności całego zarządzenia, podczas gdy zastrzeżenia dotyczą tylko jednego punktu, czyli ograniczenia udziału w konsultacjach do osób, które ukończyły 16. rok życia. Broniąc tego ograniczenia, prezydent Kalisza powołał się na kodeks wyborczy, który ustanawia próg 18 lat do czynnego udziału w wyborach.