W październiku ubiegłego roku mieszkaniec województwa łódzkiego wystąpił do burmistrza miasta Łask o ustalenie warunków zabudowy dla budynku mieszkalno-usługowego.
Burmistrz odmówił, uzasadniając to brakiem zgodności planowanej inwestycji z przepisami odrębnymi.
25 października 2016 r. Sejmik Województwa Łódzkiego podjął bowiem uchwałę w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Łask. Lotnisko miało być bowiem powiększane, by sprostać wymaganiom NATO. Uchwała podzieliła ten obszar na dwa podobszary. W podobszarze A obowiązywał zakaz przeznaczenia terenu pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową i usługową, rekreację, budowę szpitali, domów opieki i szkół. Dopuszczono natomiast zmianę sposobu użytkowania budynków na cele mieszkaniowe oraz budowę nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych jako towarzyszących innym funkcjom.
W odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu inwestor skupił się na tej ostatniej możliwości. Planowany budynek mieszkalny miał towarzyszyć funkcji usługowej, czyli już istniejącemu młynowi na jednej z dwóch działek położonych w ramach jednego obrębu geodezyjnego. Obie działki stanowią jedną nieruchomość, dla której jest prowadzona jedna księga wieczysta.
W ślad za burmistrzem Łaska kolegium orzekło, że nie ma możliwości ustalenia warunków zabudowy, gdyż inwestycja jest niezgodna z przepisami odrębnymi od ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Do takich właśnie przepisów należy uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego. Uchwała ma zaś swoje oparcie w ustawie – Prawo ochrony środowiska.