„Męska rzecz” a sprawa polska

W Muzeum Śląskim wystawa pokazująca rolę mężczyzny i jego znaczenie w naszej kulturze.

Publikacja: 29.07.2018 10:00

Wostatnim czasie było wiele wystaw o kobietach, więc postanowiłyśmy zająć się mężczyznami – wyjaśnia Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, współkuratorka wystawy obok Małgorzaty Paul. –Próbowałyśmy przyjrzeć się męskiemu światu z antropologicznego punktu widzenia. Chodziło o stworzenie bazy do dyskusji na temat wzorca mężczyzny, pokazanie, jak przez wieki kształtował się stereotypowy wizerunek mężczyzny. Nie piętnujemy go ani nie gloryfikujemy. Po prostu pokazujemy.

Na wystawie „Męska rzecz" zgromadzono kilkaset obiektów z okresu od XVII do końca XX wieku ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, kilkudziesięciu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. – Pokazujemy m.in. stroje projektowane przez Jerzego Antkowiaka i Barbarę Hoff, XVIII-wieczne żurnale męskiej mody, zabawki charakterystyczne dla różnych grup społecznych – wylicza Krystyna Pieronkiewicz- -Pieczko. – Widzowie zobaczą XVIII-wieczną fajczarnię, czyli męskie pomieszczenie do przyjmowania męskich gości, bindę służącą do układania wąsów i biżuterię tworzoną z włosów ukochanych kobiet.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego