Kosmiczne kino w cieniu Kubricka

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest po raz 16. zagości w Toruniu od 20 do 28 października. Wezmą w nim udział m.in. Olgierd Łukaszewicz i Katarzyna Figura.

Publikacja: 20.10.2018 10:00

W głównym konkursie wystartuje 12 filmów.

W głównym konkursie wystartuje 12 filmów.

Foto: materiały prasowe

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie filmowe spojrzenie na kosmos z okazji 50. rocznicy premiery filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna", który gatunek science fiction podniósł do rangi kina artystycznego. Poza pokazem filmu Kubricka, specjalnym wydarzeniem będzie projekcja filmu o makrokosmosie na gigantycznym ekranie sferycznym w toruńskim Planetarium im. Władysława Dziewulskiego z muzyką na żywo, skomponowaną przez torunianina DJ-a Funktiona.

Toruń odwiedzi podczas festiwalu wiele gwiazd, m.in. Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Katarzyna Figura, Jan Jakub Kolski, Jacek Braciak, Anna Radwan, Agnieszka Podsiadlik, Wojciech Smarzowski, Łukasz Grzegorzek. Uczestniczyć będą w pokazach filmowych oraz w dyskusjach z publicznością.

Nagrodę Flisaka dla artystów rozsławiających region odbiorą Grażyna Szapołowska oraz producent filmowy Dawid Janicki, który na festiwalu przedstawi najnowszy projekt „Broad Peak" w reż. Leszka Dawida. Za całokształt twórczości uhonorowana zostanie Maja Komorowska. A za niepokorność twórczą wyróżnienia otrzymają Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik oraz irański reżyser Jafar Panahi.

W konkursie On Air, głównym paśmie festiwalu, wystartuje 12 filmów, poruszających tematy społeczne, polityczne, obyczajowe. Wcześniej uczestniczyły one w festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto. Aż 10 z nich w Toruniu będzie miało polskie premiery, m.in. „Joy" – o dwóch Nigeryjkach próbujących w Austrii spełnić marzenia o lepszym życiu, „Orange Days" – o kobietach w Iranie, walczących o emancypację, rodzinny dramat „Trot".

Główną nagrodę Złotego Anioła – dla producenta – ufundował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a dla reżysera – prezydent Torunia. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: Magnus von Horn, Łukasz Maciejewski, Julia Kijowska, Robert Gliński, Agnieszka Żulewska, Adam Woronowicz.

Publiczność przyzna swoją nagrodę w paśmie „From Poland", w którym znajdzie się 17 najgorętszych tytułów krajowych filmowców. Będzie można zobaczyć „Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego, za którą reżyser nagrodzony został w Cannes, a w Gdyni film uhonorowano Złotymi Lwami, „Eter" Krzysztofa Zanussiego, „Jak pies z kotem", w którym Janusz Kondratiuk opowiada o swej relacji z bratem Andrzejem, „Kamerdynera" Filipa Bajona – laureata Srebrnych Lwów na 43. FPFF w Gdyni, „Twarz" Małgorzaty Szumowskiej – Srebrny Niedźwiedź na Berlinale, „7 uczuć" Marka Koterskiego.

Na MFF Tofifest nie zabraknie muzyki filmowej. W koncercie otwierającym festiwal spotkają się m.in. Wojciech Waglewski, Anna Rusowicz i zespół Tulia, a całością pokieruje Steve Nash – kompozytor, producent, pianista i trzykrotny mistrz świata DJ-ów.

Na finał w koncercie „Energia polskiej muzyki filmowej" wystąpią: Gaba Kulka, Ten Typ Mes, Justyna Święs i Buslav. Przypomną takie piosenki jak „Kocham wolność", która powstała w 1990 roku, a potem znalazła swoje miejsce w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei"; „Chłopcy" zespołu Myslovitz – z „To my" Waldemara Szarka; „Odchodząc" Republiki – z ostatniej płyty wydanej za życia lidera zespołu Grzegorza Ciechowskiego, znanej też z filmu „Moja Angelika" Stanisława Kuźnika. A ponadto ponadczasowe hity: „Już nie zapomnisz mnie" z filmu „Zapomniana melodia", „Motylem jestem" z kultowego serialu „Czterdziestolatek" czy ścieżkę dźwiękową z „Akademia pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego. Pełny program na tofifest.pl

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego