Na festiwalu będzie ponad 140 pisarzy, krytyków i tłumaczy. Jubileuszowa 10. edycja odbywa się pod hasłem POP, co odnosi się nie tylko do popkultury. Program siedmiodniowych spotkań odwołuje się do tak różnych kategorii współczesnego doświadczenia kulturowego, jak poprawność, popularność, popęd, populizm, popkultura, popłoch, popyt...
Dla czytelników festiwal jest okazją do autorskich spotkań – z Wiesławem Myśliwskim o jego najnowszej powieści „Ucho igielne", Olgą Tokarczuk, laureatką prestiżowej nagrodą Man Booker International Prize, ze szwedzką pisarką, dziennikarką i dramatopisarką Elisabeth Asbrink, opisującą społeczne doświadczenia, argentyńskim reporterem i pisarzem Martínem Caparrósem, piszącym o cierpieniu jako powszechnym doświadczeniu człowieka XXI wieku.
Literaturę zaangażowaną społecznie reprezentuje m.in. hinduska pisarka Arundhati Roy, mówiąca w swej twórczości o kryzysach i problemach współczesnych Indii.
O Conradzie i globalizacji będą dyskutować tłumaczka Magda Heydel i amerykańska historyczka Maya Jasanoff, profesorka Uniwersytetu Harvarda, która w swoich publikacjach przedstawia Conrada jako pierwszego analityka globalizmu. W rozmowie o populizmie i sprzeciwie wobec demokracji uczestniczyć będzie niemiecki historyk i politolog Jan-Werner Müller, publikujący m.in. w „Die Zeit", „The London Review of Books" i „The Guardian."
Krąg poruszanych tematów jest bardzo szeroki – od spraw globalnych (m.in. fake newsy, prawda i fałsz) do rozmów o polskości i naszej tożsamości. Uczestnikami spotkań są: David Vann, autor bestsellerowej „Legendy o samobójstwie", Małgorzata Szpakowska, Marcin Wicha, Agnieszka Taborska, Wojciech Jagielski, Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Jacek Leociak, Wojciech Kuczok, Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik i Magdalena Kicińska.