Budynek powstał dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007–2013". Wartość prac wyniosła blisko 15 mln zł. Inwestycja została zakończona w grudniu 2010 r, a obiekt został oddany użytkownikom w marcu 2011 r. Od tego czasu jest laureatem licznych nagród. W konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich" zdobył pierwsze miejsce w kategorii rewitalizacja. Drugie miejsce zajęła w plebiscycie „Bryła roku 2010" zorganizowanym przez portal internetowy poświęcony architekturze. W 2012 r. doszło wyróżnienie w konkursie „Mister architektury województwa opolskiego". Nagród przybyło również w tym roku. Biblioteka zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „Złota dziesiątka powojennej architektury Opola 1945–2018".
W zbiorach oprócz tradycyjnych woluminów znajdują się audiobooki, czasopisma, płyty CD i DVD z filmami, serialami, bajkami oraz spektaklami teatralnymi, albumy Blu-ray oraz gry planszowe. Istnieje możliwość wypożyczania czytników e-booków. Biblioteka oferuje system elektronicznej rezerwacji książek poprzez katalog online, automatyczny system zwrotów (tzw. wrzutnia) i wypożyczeń, a także dostęp do czytelni internetowej IBUK Libra i baz amerykańskich. W ofercie są urządzenia z serii Czytak, które są samodzielnie funkcjonującymi odtwarzaczami cyfrowych książek mówionych w pełni przystosowanymi dla osób niewidomych i słabowidzących.
Nic dziwnego, że w tym roku opolska biblioteka zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Aktywna promocja Ibuka Libry w mediach, na stronach WWW bibliotek oraz na portalach społecznościowych". IBUK Libra to pierwsza w Polsce wirtualna biblioteka, czyli platforma zasobów edukacyjnych.
W tegorocznym konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach programu „Tydzień bibliotek 2018" zajęła II miejsce za kampanię społeczno-edukacyjną „(Do)wolność czytania". Przygotowany wideoklip umacnia przekonanie, że książka to już nie tylko papierowe, tradycyjne wydanie, lecz także audiobook lub edycja dostępna poprzez cyfrowy czytnik.
W nowej siedzibie organizowane są konferencje, wykłady, wystawy. Najważniejsze wydarzenia to m.in. Dni Literatury Dziecięcej, spotkania dla najmłodszych z cyklu „Sobota z mamą sobota z tatą, „Language Zone", czyli warsztaty językowe. – Największą nagrodą jest dla nas to, że opolanie lubią bibliotekę i chętnie spędzają tu czas – powiedziała Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.
Wśród wielu wydarzeń wyróżnia się Opolska Jesień Literacka. Szesnasta edycja pod hasłem „Garniemy się do słów" rozpocznie się 6 listopada spotkaniem z Urszulą Dudziak poświeconym jej książce „Wyśpiewam wam więcej". O swoich „Kronikach beskidzkich i światowych" opowie Andrzej Stasiuk. Gośćmi festiwalu będą też Paweł Sołtys vel Pablopavo, który za „Mikrotyki" dostał Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nagrodę im. Marka Nowakowskiego, Szczepan Twardoch krótko po premierze „Królestwa", kontynuacji bestselerowego „Króla". Będą też Eustachy Rylski, który w tym roku wydał „Blask", oraz Martyna Bunda, jej „Nieczułość" została wyróżniona Nagrodą Literacką Gryfia przyznawaną dla najlepszej książki roku napisanej przez kobietę. Przyjadą do Opola Tomasz Michniewicz, Małgorzata Rejmer, Filip Springer.