Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku zmarło 403,5 tys. Polaków. To o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej. – Za 1–2 proc. wzrostu odpowiada starzenie się społeczeństwa – tłumaczy prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. W wiek ponad 70 lat wchodzą liczne roczniki z powojennego wyżu demograficznego. Po wojnie tylko w 1991 r. odeszło z tego świata więcej osób niż w 2017 r. W wielu miastach zaczynają się problemy z miejscami na komunalnych cmentarzach. W tym roku w Krakowie powiększono Cmentarz Prądnik Czerwony, a w planach miasta są kolejne takie inwestycje, a także budowa cmentarza w Ruszczy. Nowe miejsca wiecznego spoczynku planowane są m.in. w Gdańsku, Opolu czy Lublinie.
Czas inwestycji
W Szczecinie jest sześć czynnych cmentarzy komunalnych. Wśród nich – największa polska nekropolia, założony w 1901 roku Cmentarz Centralny (zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem powierzchni). Łącznie zajmują niemal 210 hektarów . – Obecnie posiadamy około 21 500 miejsc pod pochówki, w tym 4127 nisz w kolumbarium – wylicza Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Niewiele mniej zajmują trzy stołeczne cmentarze komunalne: Wojskowy, Północny i Południowy. Jest na nich już łącznie 174 tys. grobów i ok. 66 tys. wolnych miejsc, z czego 50 tys. na Cmentarzu Południowym w Antoninowie niedaleko Piaseczna. W Rzeszowie działa 11 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni niemal 48 hektarów. – Znajduje się na nich 47,5 tys. miejsc grzebalnych, a w kolumbarium na cmentarzu Wilkowyja jest 246 – wyjaśnia Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Katowickie Cmentarze Komunalne administrują czterema cmentarzami komunalnymi. Są to: Centralny Cmentarz Komunalny przy ul. Murckowskiej, który jest wykorzystany w połowie. Pochowano już tam 13,1 tys. zmarłych. W kolumbarium jest miejsce na 288 urn (90 nisz), z czego wykupionych jest 18 nisz. Poza tym miejska spółka zarządza nekropolią przy ul. Panewnickiej, która jest praktycznie w całości wykorzystana, cmentarzem przy ul. Kołodzieja, który jest wykorzystany jest w dwóch trzecich, oraz przy ul. Goetla, który został obecnie powiększony o ponad dwa hektary, a jest wykorzystany w około dwóch.
Rekordzistą pod względem liczby komunalnych cmentarzy jest Opole – znajduje się tam ich 19, z czego osiem czynnych. Ich łączna powierzchnia to 56 ha. – Większość ma ok. 100 lat, dwa – ok. 200 lat, poza nową częścią cmentarza na Półwsi, która powstała 23 lata temu, oraz Cmentarzem Centralnym – wylicza Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola. Na tych nekropoliach jest ok. 7,5 tys. wolnych miejsc.