Na własnych nogach

Zachodnie miasta zrozumiały, że promocja pieszych podróży nie tylko sprzyja podnoszeniu jakości życia mieszkańców, ale i wspiera rozwój lokalnych biznesów: punktów usługowych, kawiarni czy sklepów.

Publikacja: 05.11.2018 02:15

O komfort pieszych podróży po Wiedniu dba Petra Jens, rezydująca w ratuszu pełnomocniczka miasta ds.

O komfort pieszych podróży po Wiedniu dba Petra Jens, rezydująca w ratuszu pełnomocniczka miasta ds. komunikacji pieszej i rowerowej

Foto: AdobeStock

Bezpieczne przejścia, poszerzane chodniki i z pozoru drobne, ale ważne dla przemieszczających się na własnych nogach udogodnienia – w tym ławki czy wskazówki, którędy najszybciej dotrzeć do wybranego miejsca. To zaledwie kilka przykładów rozwiązań mających ułatwić życie mieszkańcom i zachęcić jak najszersze ich grono do rezygnacji z samochodów.

– Europejskie miasta widzą potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pieszych. Wprowadzane są chodniki poprzeczne, węzły przesiadkowe, wyniesione skrzyżowania, półwyspowe przejścia dla pieszych, woonerfy i inne rozwiązania, w których priorytetem jest bezpieczeństwo osób, które przemieszczają się na własnych nogach – mówi Paweł Górny, wiceprzewodniczący Ogólnokrajowej Federacji Piesza Polska i szef Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, który na bieżąco śledzi zagraniczne rozwiązania w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10