Na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa mamy już 32 pozycje. Lista prowadzona od 2014 r. jest formą ochrony niematerialnego dziedzictwa wynikającą z podpisania przez Polskę konwencji UNESCO. Co dwa lata poszerza się o kolejne wpisy, w październiku po raz trzeci zarejestrowano na niej kilkanaście niezwykłych zjawisk kultywowanych w regionach do dziś.
Zdaniem Magdaleny Gawin, wiceminister kultury, generalnej konserwator zabytków, to uhonorowanie i docenienie wysiłków społeczności i jednostek, które chronią swoje dziedzictwo kulturowe.
Rekord heklowania
Scenę Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas wręczenia decyzji o nowych wpisach dekorowała koniakowska koronka rekordzistka. Serweta w kształcie koła o średnicy 5 metrów w 2013 r. została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.
Składa się na nią ponad 8 tysięcy elementów. Pracowało nad nią pięć koronczarek: Marta Haratyk, Renata Krasowska, Mariola Legierska, Urszula Rybka, Danuta Krasowska. – Trzeba było znaleźć zgrany zespół, bo nie każde ręce robią podobnie – mówi „Życiu Regionów" Lucyna Ligocka-Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej (powiat cieszyński w województwie śląskim), która była pomysłodawczynią projektu. – Sposób wyrabiania nici zależy od koronczarki. Nie wszystkie panie mogą zgrać się w grupach tak, żeby powstała jedna koronka. – tłumaczy.
Prace były wykonywane elementami, a potem łączone w całość w odpowiedniej kolejności; od najmniejszego do największego motywu.