Wystrzałowy sylwester bez huku fajerwerków

Coraz więcej miast rezygnuje z pokazów pirotechnicznych na przywitanie nowego roku. W zamian proponują widowiska multimedialno-laserowe. Imprezy mają być dla każdego, czyli także dla niepełnosprawnych.

Publikacja: 24.12.2018 00:10

Tak strzelało Owsiakowe Światełko do nieba w styczniu roku 2010 – w tym roku strzelać nie będzie

Tak strzelało Owsiakowe Światełko do nieba w styczniu roku 2010 – w tym roku strzelać nie będzie

Foto: Fotorzepa/PrzemekWierzchowski

Disco, pop i latynoamerykańskie rytmy – tradycyjnie już taka muzyka będzie dominować na miejskich zabawach sylwestrowych. W niektórych miastach stanie nawet kilka scen muzycznych. Część samorządów nie organizuje w ogóle dużej imprezy – np. w Łodzi w ten sposób sylwestra nie obchodzi się już od kilku lat. Podobnie w Sopocie. – Mamy bardzo wielu gości w restauracjach i hotelach, a tam są imprezy. Ze względu na kameralny charakter miasta nie robimy dużych wydarzeń – tłumaczą przedstawiciele sopockiej magistrali.

Najwięcej na pożegnanie roku 2018 wyda stolica – 3,7 mln zł. W Katowicach i Wrocławiu tegoroczny sylwester będzie kosztował po ok. 2 mln zł, a w Krakowie pochłonie 1,7 mln zł. – Koszty, w dobie licznych podwyżek cen towarów i usług, dotknęły także organizatorów imprez. Jednym z największych wydatków są koszty pracy agencji ochrony – uważa Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna.

Bez wystrzałów

Coraz więcej miast wybiera mniej huczne zabawy. Mniej huczne – czyli bez petard. W ten trend włączyła się nawet stolica. – W tym roku – i mam nadzieję, że w kolejnych także – nie będzie pokazu pirotechnicznego – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy. Apeluje do mieszkańców, aby brali przykład z miasta i też zrezygnowali z fajerwerków.

Wrocław już od kilku lat nie używa petard.– W tym roku w myśl idei „Wrocław nie strzela" o to samo apelujemy do wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta. Aby uatrakcyjnić imprezę na wrocławskim rynku, pojawią się serpentyny i ogromne ilości konfetti – mówi Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Sylwester bez fajerwerków odbędzie się również w Krakowie, Gdyni, Lublinie, Olsztynie. – Nowością będzie pokaz laserowy, który o północy zastąpi fajerwerki. Taka decyzja zapadła po wielu prośbach miłośników zwierząt – wyjaśnia Marta Bartoszewicz.

Także i Katowice strzelać nie będą. – Z marszałkiem województwa śląskiego oraz Polsatem podjęliśmy decyzję, że zabawa sylwestrowa, którą wspólnie organizujemy na Stadionie Śląskim, odbędzie się bez sztucznych ogni. Takie widowisko, choć efektowne wizualnie, bardzo stresuje zwierzęta domowe i dzikie. W pobliżu stadionu zlokalizowany jest Śląski Ogród Zoologiczny – tam dla wielu gatunków zwierząt takie atrakcje mogłyby być bardzo niebezpieczne – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pokaz pirotechniczny planują Kielce. Ale jak podkreślają samorządowcy, odbędzie się on tylko z uwagi na podjęte wcześniej zobowiązania finansowe. Władze miasta deklarują, że w następnych latach już nie będzie pokazu fajerwerków. Podobnie w Szczecinie. – Planowany jest krótki, pięciominutowy pokaz fajerwerków i będzie on szczególny, ponieważ ostatni. W następnych latach podczas zabawy noworocznej ma już ich nie być – zapewnia Robert Grabowski, rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Impreza dla każdego

W stolicy miejska zabawa już po raz drugi odbędzie się na placu Bankowym. Na scenie wystąpi plejada gwiazd, m.in.: Bajm, Edyta Górniak, Agnieszka Chylińska, Andrzej Piaseczny, Wilki, Anna Wyszkoni, Natalia Nykiel, Sarsa, Sound'n'Grace, Blue Cafe, Izabela Trojanowska, Małgorzata Ostrowska, Ania Karwan, Smolasty i Sławek Uniatowski. Imprezę poprowadzą znani prezenterzy TVN. O północy, zgodnie z zapowiedziami, zamiast fajerwerków odbędzie się pokaz świetlno-laserowy.

Oprócz koncertów na placu Bankowym pojawią się strefa makijażu farbami fluorescencyjnymi oraz dekoracji twarzy i włosów, punkt fotograficzny. Będzie można się ścigać ulicami Warszawy dzięki grze na konsolę.

Miasto chce, by impreza była dla każdego – na specjalnej platformie bawić się będą osoby z niepełnosprawnością ruchu. Komfort słyszenia oraz jakość dźwięku osobom słabo słyszącym i niesłyszącym poprawi specjalna pętla indukcyjna. Pojawią się też toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, a strefy promocyjne będą pozbawione barier architektonicznych. Podczas zabawy przeszkoleni asystenci będą wsparciem dla osób niepełnosprawnych.

Choć Kraków stawia głównie na hip-hop i pop, proponuje w trzech częściach miasta trzy różne sceny muzyczne. – Zapoczątkowany dwa lata temu trend, by bawić się w różnych dzielnicach Krakowa, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców. Idąc tym tropem, zdecydowaliśmy, że w tym roku będziemy świętować sylwestra nie tylko na Rynku Głównym, ale również w Nowej Hucie i na Kazimierzu – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Główną sceną zlokalizowaną naprzeciw Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym zawładną gwiazdy takich gatunków muzycznych jak hip-hop, rap, muzyka elektroniczna (m.in. Quebonafide, Otsochodzi, KAMP!, BOKKA). Na płycie Rynku powstanie strefa dla osób niepełnosprawnych z miejscami do siedzenia na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność.

Na placu Wolnica mieszkańcy Krakowa będą się bawić przy dźwiękach muzyki etnicznej. Aleja Róż to z kolei szalona prywatka w stylu lat 80., a więc największe szlagiery ery disco.

Na rytmy disco stawiają też Katowice – organizatorzy zapewniają muzyczną podróż od lat 70. po dzisiejsze czasy. Wystąpi frontmanka słynnego niemieckiego zespołu disco dance Boney M – Liz Mitchell oraz The Gipsy Band, Maryla Rodowicz, Sławomir, Enej, Ewa Farna, Michał Szpak i wielu innych artystów.

Cztery razy nowy rok

W stolicy Dolnego Śląska tegoroczny sylwester odbywa się pod hasłem „Wrocław Respect". Miasto chce zjednoczyć na Rynku ludzi różnych narodowości, ras i religii. Dla pierwszych 2019 uczestników przygotowano szaliki z napisem „Wrocław Respect". Nowy rok w nawiązaniu do różnych stref czasowych ma być świętowany aż cztery razy. – Zgodnie z pomysłem reżysera Pawła Gołębskiego mieszkańcy Wrocławia, nawet ci pochodzący z najdalszych zakątków świata, będą obchodzili rozpoczęcie nowego roku o tej porze jak ich rodacy w swoich krajach. Na scenie grać będzie kilkudziesięcioosobowa Wrocław Respect Orchestra pod batutą Mariusza Dziubka, która będzie akompaniować artystom – opowiada Krzysztof Maj.

Na scenie pojawi się ponad 120 muzyków, m.in. Kayah, Natalia Lubrano, Aro Kłusowski, Katarzyna Mirowska, Marta Kołodziejczyk, Daniel Moszczyński, Anna Maria Mbayo i Mikołaj Woubishet. – Obok nich wystąpią wrocławscy tancerze i akrobaci pod okiem Maćka „Gleby" Florka. Gwiazdą wieczoru będzie nowojorska grupa Village People – mówi Krzysztof Maj.

Z kolei Szczecin postawił na sylwester z gwiazdami „Twoja twarz brzmi znajomo" – na zakończenie roku zaśpiewają gwiazdy tego muzycznego show: Agnieszka Twardowska, Maria Tyszkiewicz, Honorata Skarbek, Marek Kaliszuk, Mariusz Totoszko i Michał Rudaś. Przygotowano zabawę sylwestrową dla dzieci – interaktywny show, podczas którego mistrzyni ceremonii – Królowa Lodu, wykorzystując ciekły azot stworzy błyskawiczne bezowe lody, dymiące biszkopty oraz zamieni prawdziwe róże w szkło. Na dzieci czekają różne zabawy, animacje i wielka bitwa na śnieżki.

Również i w Gdyni na sylwestrowych imprezowiczów czeka rodzinna strefa z animacjami i zabawami. Podczas muzycznej uczty na skwerze Kościuszki zagrają Organek, Bovska, gdyński Kiev Office i elektroniczny duet Vacos Malcolm. Na osoby tęskniące za latem czeka – już tradycyjnie – „Żar tropików", gdzie na leżakach i hamakach będzie można odpocząć i ogrzać się przy tzw. grzybkach grzewczych. Dla smakoszy szykuje się bogata oferta – potrawy z całego świata serwowane z food trucków rozstawionych wzdłuż skweru Kościuszki. W alei food trucków staną ekorybki, czyli śmietniki do segregacji odpadów towarzyszące zabawie sylwestrowej już od kilku lat.

W szybkich rytmach

Lublin podczas nocy sylwestrowej rozpocznie obchody 450-lecia Unii Lubelskiej. – To właśnie na placu Litewskim stacjonował obóz, w którym mieszkali Litwini prowadzący negocjacje warunków zawarcia Unii Lubelskiej. Ze względu na te wydarzenia i historyczną lokalizację sylwester miejski przez ustawienie dwóch scen na końcach deptaka Krakowskiego Przedmieścia będzie muzycznie nawiązywał do dialogu polsko-litewskiego – zapowiada Katarzyna Duma z UM Lublin.

Na placu Łokietka stanie scena polska, na placu Litewskim – scena litewska. O oprawę muzyczną w klimacie muzyki klubowej i karnawałowego rock and rolla zadbają didżeje z obu krajów.

W Bydgoszczy, w związku z remontem Starego Rynku, zabawa sylwestrowa zostanie zorganizowana na ul. Mostowej. Tegoroczna impreza będzie w klimacie rytmów latynoamerykańskich. Miasto postawiło na znane, popularne przeboje, skierowane do szerokiej publiczności. – Gwiazdami wieczoru będą Stefano Terrazzino z zespołem oraz Jose Torres & Havana Dreams. Uczestnicy nocy sylwestrowej będą mogli wziąć udział w nauce tańca, którą poprowadzą goście wieczoru. Oprawą muzyczną bydgoskiej nocy sylwestrowej zajmie się DJ Juanky, mający w swoim repertuarze zróżnicowaną muzykę rozrywkową dla wszystkich, w tym oczywiście hity muzyki latynoamerykańskiej – opowiada Marta Stachowiak, rzecznik UM Bydgoszczy.

W Olsztynie wspólne powitanie nowego roku przez mieszkańców i władze miasta odbędzie się tradycyjnie na placu przy pomniku Xawerego Dunikowskiego. Wystąpi olsztyński zespół KOMP.

Na kieleckim Rynku wystąpi zespół „5 nad ranem", który specjalnie na ten wieczór przygotował zestaw największych hitów tanecznych. W okolicach godziny 23 sylwester zamieni się w gorący wieczór w latynoskich rytmach. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Rico Sanchez & Gipsys. – Pierwszy dzień 2019 r. rozpoczniemy „Dyskoteką pod gwiazdami" poprowadzoną przez DJ-a Jakuba Wojtasika – zachęcają przedstawiciele kieleckiego UM.

Zielona Góra, wzorem ubiegłego roku, przygotowuje miejskiego sylwestra pod hasłem „Sylwestrowa dyskoteka dorosłego człowieka", proponując zabawę przy przebojach lat 90. Zagra DJ BAMSE, będą taneczne przerywniki grupy Dance Alert oraz teatru ognia Awesome Show. ©?

Disco, pop i latynoamerykańskie rytmy – tradycyjnie już taka muzyka będzie dominować na miejskich zabawach sylwestrowych. W niektórych miastach stanie nawet kilka scen muzycznych. Część samorządów nie organizuje w ogóle dużej imprezy – np. w Łodzi w ten sposób sylwestra nie obchodzi się już od kilku lat. Podobnie w Sopocie. – Mamy bardzo wielu gości w restauracjach i hotelach, a tam są imprezy. Ze względu na kameralny charakter miasta nie robimy dużych wydarzeń – tłumaczą przedstawiciele sopockiej magistrali.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego