Zaczynamy od restrukturyzacji zadłużenia. Czekam na wyniki audytu, rozpocząłem rozmowy z bankami w celu wspomnianej restrukturyzacji. Potrzebne są odważne, ale niepopularne decyzje. W innym przypadku restrukturyzacja nic nie da. W pierwszych dniach urzędowania obciąłem wszystkie niepotrzebne wydatki: zlikwidowałem abonamenty na telefony komórkowe, ryczałty na paliwo, ryczałty na telefon czy prenumeraty czasopism. Takich wydatków było więcej i być może kwota, którą uda się w skali roku zaoszczędzić – około 100 tys. złotych – nie jest duża, jednak to tylko jeden z elementów szukania oszczędności. Zmieniliśmy regulamin organizacyjny urzędu miasta. W trakcie jego tworzenia okazało się, że w UM jest przerost zatrudnienia. Byłem zmuszony podjąć niepopularne decyzje, ale w naszej sytuacji konieczne. Często porównuję Chełm do Zamościa. Podobne miasta, choć do niedawna to mój Chełm był większy. W samym urzędzie miasta jest o prawie 100 etatów mniej. Tak samo w przypadku oświaty – pomimo mniejszej subwencji, mniejszej liczby dzieci, wydajemy na oświatę o 20 mln złotych więcej. Niestety nasze szkoły zajmują gorsze miejsca w rankingach edukacji. Chciałbym to zmienić, bo inwestycja w dzieci jest najważniejsza. Wszystkie działania, zarówno te małe, jak i duże, mają jeden cel – znalezienie oszczędności.
No dobrze, ale jak w tej sytuacji dyscypliny fiskalnej pobudzić potencjał, o którym pan mówił.
Chełm jest idealnym miastem, by stworzyć kolejowy terminal przeładunkowy. Inwestycja, o której mówiło się od lat. Chełm jest miastem z tzw. szerokim torem, posiadającym bogate tradycje kolejarskie. W oczy bije ten ogromny, ale niewykorzystany potencjał. Terminal to nowe miejsca pracy, ale także rozwój gospodarczy Polski. Będę dążył do realizacji tej inwestycji.
Postawiłem sobie za cel utworzenie w Chełmie medycznego miasteczka – w partnerstwie z chełmską uczelnią. Instytut Nauk Medycznych z pewnością wpłynie na rozwój Chełma, ale także będzie kolejnym krokiem do podniesienia rangi miasta w zakresie szkolnictwa wyższego. Chełmska PWSZ jest jedną z najlepszych w kraju, moim obowiązkiem jest wspieranie takich inicjatyw w Chełmie. Te punkty, a także nowe miejsca pracy, nowe inwestycje można zrealizować dzięki wsparciu rządu lub samorządu województwa. Moim zdaniem małe i średnie miasta muszą mieć na siebie pomysł, a jednocześnie znaleźć pewną niszę. To nasza szansa.
Co z turystyką?
Turystyka jest jednym z elementów budowy marki miasta. Podjąłem decyzje o poszerzeniu oferty kulturalnej miasta i przygotowaniu nowej, atrakcyjniejszej oferty dla turystów. Będą unikatowe wydarzenia w skali kraju, które pokażą ogromny potencjał miasta. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do odwiedzenia podziemi kredowych, jedynego takiego miejsca w Europie. Chełm jako miasto wielu kultur ma potencjał, który jest na wyciągnięcie reki. To wszystko trzeba w odpowiedni sposób pokazać, a jednocześnie zadbać o turystę. Chełm to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Zabytki to nie wszystko. Mamy bogate w zbiory muzeum, które ma jedną z największych w Polsce kolekcji sztuki współczesnej.