Temat zmian klimatu i związanych z nimi zagrożeń coraz częściej przebija się do opinii publicznej. Adaptacja do tych nowych wyzwań zaczyna być poważnie traktowana przez miejskie samorządy, a rozwój tzw. błękitno-zielonej infrastruktury staje się priorytetem. Harmonijny rozwój zieleni miejskiej nie jest możliwy bez współpracy między różnymi grupami wywierającymi wpływ na przestrzeń publiczną – samorządami, biznesem, organizacjami pozarządowymi czy wreszcie mieszkańcami miast.
Błękitno-zielona infrastruktura to przemyślany i zaplanowany system terenów zieleni i wody, składa się z wielu rozproszonych elementów, które dzięki wzajemnym połączeniom sprawnie działają. To nie tylko zieleń parkowa i przyuliczna, ale występująca na podwórkach, szkolnych boiskach czy w mniej typowych miejscach jak dachy i ściany budynków, torowiska, filary mostów czy wiaty przystankowe. To wreszcie system zieleni, który łączy tereny miejskie z podmiejskimi i może sprawnie ograniczać proces rozlewania się miast.
Fundacja Sendzimira już od dziesięciu lat angażuje się w sprawy dotyczące zarządzania zielenią w polskich miastach. Zebrane w tym czasie doświadczenia i obserwacje zaowocowały projektem „Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach”, w ramach którego wspieramy dialog i wymianę doświadczeń w tym obszarze.
Brak współpracy między podmiotami zaangażowanymi w zarządzanie zielenią jest jedną z podstawowych barier dla zazieleniania miast, przekłada się też na konflikty w tym obszarze. Współpracę można jednak z powodzeniem realizować również w polskich warunkach, a jej inspirujące przykłady opisaliśmy
w poradniku „Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w mieście” (Zrównoważony Rozwój – Zastosowania nr 6/2018). Bezpłatną wersję drukowaną można zamówić http://sendzimir.org.pl/magazyn6.