Jak wynika z danych rządowych, dziś połowa witryn internetowych administracji publicznej jest niedostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. Zmienić ma to uchwalona w czwartek , 4 kwietnia, ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Dostępność stron www i aplikacji zdefiniowana została jako zasady i techniki, które powinno się stosować przy projektowaniu, tworzeniu, utrzymywaniu i aktualizowaniu stron oraz aplikacji mobilnych, tak by były one bardziej przystępne dla użytkowników.
Nowe przepisy maja ułatwić korzystanie ze stron m.in. jednostek samorządu terytorialnego przez osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze, z dysfunkcjami takimi jak dysgrafia czy dysleksja. Swoje witryny w sieci i aplikacje do nowych przepisów będą musiały dostosować wszystkie podmioty publiczne, czyli m.in. samorządy terytorialne czy wodociągi. Z nowych przepisów wynika np. konieczność wdrożenia zasady alternatywnego dostępu, z której wynika, że najważniejsza jest informacja niesiona przez publikowany dokument, a nie sam dokument, dlatego przy niedostępnych plikach obywatel będzie miał prawo zadzwonić lub wysłać e-mail i poprosić o ich przeczytanie. Kolejna zasada dotyczy priorytetów dostępności – bezwzględnie dostępne muszą być te informacje, które pociągają za sobą skutki prawne – urząd powinien je uczynić dostępnymi w pierwszej kolejności.
Pierwszym krokiem dla urzędu w realizacji obowiązku zapewnienia dostępności jest utworzenie deklaracji dostępności – strony internetowej, która stanowi przewodnik dla osoby niepełnosprawnej, ułatwiający poruszanie się po witrynie urzędu.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Urzędy będą miały czas na dostosowanie się do przepisów. I tak: