Lepsza jakość życia i większa efektywność w gospodarowaniu zasobami to tylko niektóre z zalet wdrażania idei smart city, czyli inteligentnego miasta. Już dziś korzystamy z wielu tego typu rozwiązań, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. I to nie tylko w największych miastach – mniejsze wcale nie zostają w tyle, a na mapie innowacji błyszczy między innymi stolica Podkarpacia.
– Inne miasta na Rzeszowie się wzorują i idą jego śladami. Z naszych obserwacji wynika, że większa skłonność do wdrażania innowacji jest w miastach nie największych, ale średnich i mniejszych. Tam decyzje podejmowane są sprawniej, jest mniejsza „bezwładność" urzędów. W największych miastach natomiast często występuje chaos, kłopoty z koordynacją projektów i obawy przed podejmowaniem ważnych decyzji – komentuje Paweł Sokołowski, dyrektor w pionie cyfrowej infrastruktury miejskiej w Asseco Data Systems. Dodaje, że firma większość swoich projektów realizuje w miastach średnich, do 300 tys. mieszkańców, i mniejszych, poniżej 100 tys.
– W samym Rzeszowie również jest jeszcze przestrzeń do wdrażania kolejnych rozwiązań z zakresu smart city. Kilka projektów jest w toku, m.in. ma być ogłoszony przetarg na rzeszowską trasę multimedialną. W planach jest też rozbudowa systemu parkowania o opomiarowanie wolnych miejsc parkingowych – wskazuje Sokołowski. Asseco Data Systems wdrożyło już w Rzeszowie m.in. system obsługi i zarządzania strefą płatnego parkowania i inteligentnego monitoringu przystanków. Celem tego ostatniego było zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróżnych oraz redukcja strat ZTM wynikających z nieuprawnionego korzystania z infrastruktury przystankowej przez prywatnych przewoźników. Inwestycja już zaczyna przynosić pozytywne efekty.
Polska pod lupą
Aktywnie w zakresie rozwijania idei smart city działa też Poznań. Wiele projektów już wdrożył.
– Wpływają one na podnoszenie jakości życia mieszkańców i usprawniają zarządzanie miastem – ocenia Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta miasta Poznania ds. smart city. Dodaje, że widać coraz większą potrzebę zintegrowania działań i przyspieszenia wdrażania nowych rozwiązań. – Dlatego Poznań pracuje obecnie nad programem działań smart city – informuje Łakomski.