Kryzys to najlepszy czas na rozliczenie władz

Czas spowolnienia gospodarczego to najlepszy okres do oceny dokonań władz samorządowych. Co pozostało z ostatnich lat względnej prosperity?

Publikacja: 18.07.2013 01:11

Kryzys to najlepszy czas na rozliczenie władz

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Czy potrafiły wykorzystać pieniądze unijne? Czy efektem inwestycji są drogi i zakłady pracy, czy słabo wykorzystywane obiekty, na utrzymanie których nie stać lokalnych budżetów? Jak po tych kilkunastu latach samorządności wygląda zadłużenie gmin? Pozycja w naszym rankingu doskonale pokazuje osiągnięcia dotychczasowych władz wielu polskich miast i wsi.

Tak naprawdę część lokalnych społeczności zmarnowała ostatnie lata. Zobowiązania wielu gmin osiągnęły poziom uniemożliwiający racjonalne inwestowanie w przyszłości. Zwycięzcami okazali się nie ci, którzy budowali kosztowne w utrzymaniu aquaparki, ale ci, którzy  inwestowali w gospodarkę. Ściągali inwestorów lub bogatych turystów. To jest widoczne w tym rankingu, zwłaszcza w wynikach mniejszych miejscowości.

Dziś gospodarka i budżet państwa mają kłopoty. I to będzie rzutować również na finanse samorządów. Państwo będzie wywierać silną presję, by miasta i gminy się nie zadłużały.

Pewno pojawią się też pomysły przerzucenia na lokalne budżety kolejnych zadań. Można założyć, że również Unia Europejska będzie ostrożniej wydawać pieniądze, sprawdzając choćby, czy korzystające z nich lokalne władze planują inwestycje naprawdę potrzebne społeczności i czy będą w stanie je później utrzymać. Czy udało im się stworzyć autentyczną lokalną społeczność, czy interesowały się tylko przekupywaniem jej niepotrzebnymi wydatkami.

Co ważne, poziom lokalnej samorządności jest niezwykle różny w poszczególnych regionach Polski. Wystarczy spojrzeć na nasz ranking.

Są województwa, z których co roku mamy po paru liderów i takie, które rzadko mają jakiegokolwiek reprezentanta w zestawieniu. Są gminy od lat brylujące w naszym zestawieniu i takie, których nigdy w nim nie było. To nie jest tylko efekt zróżnicowania dochodu na głowę osiąganego w danej społeczności. Duży wpływ na te postawy mają dotychczasowe doświadczenia w budowaniu odpowiedzialnych i solidarnych lokalnych społeczności.

Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rz", członek kapituły rankingu samorządów

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego