Trudno być zawsze liderem

Dziewięcioletnia historia naszego rankingu pokazuje, że niektórym gminom udaje się utrzymać w ścisłej czołówce przez lata.

Publikacja: 18.07.2013 01:29

Trudno być zawsze liderem

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

W Rankingu Samorządów staramy się najbardziej docenić te miasta i gminy, które prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju. Wiele inwestują, podnosząc standard życia mieszkańców i jakość usług publicznych. Budują społeczeństwo obywatelskie, dbają o rozwój przedsiębiorczości. Ale wszystko to robią w sposób odpowiedzialny, pilnując gminnych finansów. Bez tej odpowiedzialności, bez równowagi we wszystkich zadaniach realizowanych przez samorządowe władze, gminie grozi załamanie.

Poznań górą

Analiza wyników dziewiątej edycji Rankingu Samorządów pokazuje, że ta trudna sztuka prowadzenia zrównoważonego rozwoju niektórym samorządom udaje się znakomicie.

Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie (w kategorii miast na prawach powiatu) jest Poznań. Aż osiem razy znalazł się na podium (raz nie brał udziału w rankingu). Co więcej, sześć razy było to pierwsze miejsce!

Bardzo dobrze wypadają też Sopot i Gdynia. Sopot brał udział w rankingu siedem razy i siedem razy trafił do pierwszej dziesiątki, przy czym raz zajął pierwsze miejsce i raz 10. Gdynia również siedem razy znalazła się w ścisłej czołówce z miejscami od trzeciego do dziewiątego.

Zobacz pełny Ranking Samorządów 2013 (link)

Trzecie miasto z pomorskiej trójki, Gdańsk, także bardzo dobrze sobie radzi w naszym rankingu. Świadczy o tym sześciokrotna obecność w pierwszej dziesiątce. Co ciekawe, Gdańsk zaczynał od 22. miejsca w pierwszej edycji, dziś zajmuje drugie, a rok temu było to pierwsze miejsce. Szczecin także sześć razy znalazł się wśród najlepszych, ale zajmował miejsca od piątego do ósmego.

Kilka miast po pięć razy mieściło się w pierwszej dziesiątce: Kraków,  Wrocław, Zielona Góra.

Znamienne, że wśród śląskich miast na prawach powiatu, choć jest ich najwięcej, niewiele jest takich, które byłyby wielokrotnie w ścisłej czołówce. Częstochowie zdarzyło się to cztery razy, a Rybnikowi trzy razy.

Wśród miasta-stolic województw ani razu w naszym zestawieniu 9-lecia nie pojawiły się Olsztyn, Kielce u Gorzów Wielkopolski, tylko po jednym razie - Opole, Białystok, Lublin i Rzeszów.

Ranking Samorządów - zobacz relację z gali

Słabiej w biedniejszych regionach

Wśród gmin miejskich i wiejsko-miejskich występuje o wiele większa rotacja, ale i tu nietrudno wyłuskać liderów. Za takiego niewątpliwie można uznać gminę Dzierżoniów (woj. dolnośląskie), która trafiała do grona najlepszych aż sześć razy i zajmowała miejsca od pierwszego do szóstego.

Świetnie radzą sobie też: Kórnik (woj. wielkopolskie) i Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie). Po pięć razy były w czołówce. Obie gminy znalazły się też raz na najwyższym podium.

Kąty Wrocławskie dostały się do ścisłej czołówki cztery razy (w tym raz pierwsze miejsce), a po trzy razy: Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie), Choroszcz (Podlasie), Dobczyce (Małopolska), Grodzisk Mazowiecki (Mazowsze) i Puławy (woj. lubelskie).

Patrząc pod kątem regionalnym, najlepsze okazują się gminy z woj. dolnośląskiego. Przez dziewięć lat miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowały aż 16 razy. Kolejne w rankingu są gminy miejskie i wiejsko-miejskie z Wielkopolski (12 razy). Bardzo dobrze wypadają też gminy zachodniopomorskie (dziewięć razy w czołówce), czy lubuskie (osiem). W sumie górują więc województwa Polski zachodniej. Mazowsze ma też osiem gmin, ale jak na potencjał tego regionu, to bardzo mało.

Gorzej jest w regionach słabo rozwiniętych. Z woj. kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego nie ma ani jednej gminy, która chociaż raz przez dziewięć lat zajęłaby wysoką pozycję. Z woj. opolskiego i podkarpackiego można znaleźć po jednej takiej gminie.

Króluje Małopolska

Także w kategorii gmin wiejskich w naszym rankingu obserwujemy dużą rotację. Ale i tu znalazły się trzy gminy, które na dziewięć edycji rankingu aż sześć razy zajmowały pozycje w pierwszej dziesiątce. Są to Zielonki (woj. małopolskie), Zabierzów (także małopolskie) oraz Świdnica (woj. lubuskie). Dodatkowo Zielonki i Zabierzów były na najwyższym stopniu podium.

Stepnica (woj. zachodniopomorskie) i  Mszana Dolna (Małopolska) trafiły do grona najlepszych cztery razy, przy czym Stepnica aż dwa razy zajmowała pierwsze miejsce. Kobierzycom (woj. dolnośląskie), Kobylance (woj. zachodniopomorskie), Konopiskom (woj. śląskie) i Morawicy (woj. świętokrzyskie) zdarzyło się to po trzy razy.

W tej kategorii rankingu w sumie najlepsze są gminy z Małopolski. Aż 23 razy zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce. To prawie trzy razy więcej niż gminy z woj. zachodniopomorskiego (dziewięć razy) czy lubuskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego (po osiem razy). Natomiast gminy wiejskie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego trafiały do pierwszej dziesiątki rankingu sporadycznie.

W Rankingu Samorządów staramy się najbardziej docenić te miasta i gminy, które prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju. Wiele inwestują, podnosząc standard życia mieszkańców i jakość usług publicznych. Budują społeczeństwo obywatelskie, dbają o rozwój przedsiębiorczości. Ale wszystko to robią w sposób odpowiedzialny, pilnując gminnych finansów. Bez tej odpowiedzialności, bez równowagi we wszystkich zadaniach realizowanych przez samorządowe władze, gminie grozi załamanie.

Pozostało 90% artykułu
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break