Poznań i Wielkopolska wyrosły na prawdziwą wylęgarnię start-upów. Spora część z nich może się już pochwalić sukcesami, i to w skali międzynarodowej. To tu swoje korzenie mają choćby Qpony (najpopularniejsza zniżkowa aplikacja mobilna w Polsce), Wykop.pl (serwis do dzielenia się informacjami, komentarzami i ocenami) czy Legimi (jeden z pierwszych na świecie serwisów, oferujących e-booki w modelu abonamentowym, analogicznym do usług Spotify, czy Netflix).
To poznaniacy stoją też za sukcesem Dice+, elektronicznej kostki, którą można wykorzystywać do grania w gry planszowe na tablecie. Kostka stała się pierwszym produktem z Polski, który trafił do sklepów sieci Apple Store.
– DICE+ tworzą młodzi i ambitni ludzie, a najmocniejszą stroną każdej firmy są właśnie pracownicy. Budowa zespołu, który w tak krótkim czasie stworzył najbardziej skomplikowane urządzenie w branży rozrywkowej w skali UE, było nie lada wyzwaniem. Na szczęście w Wielkopolsce takich ludzi nie brakuje, a duch przedsiębiorczości i sprytu utrzymuje się tutaj już od czasów Michała Drzymały – tłumaczy Patryk Strzelewicz, udziałowiec Game Technologies. Według niego dużym wsparciem dla projektu były zasoby Politechniki Poznańskiej (PP), która pomogła stworzyć wczesną wersję prototypu.
Na świetne zaplecze naukowe wskazuje też Rafał Witkowski ze start-upu IC Solutions. Zaznacza, że współpraca z ważnymi dla Wielkopolski ośrodkami akademickimi (UAM i PP) pozytywnie wpływa na rozwój biznesów.
– Wielkopolskie korzenie w dużym stopniu wpłynęły na rozwój naszej firmy. Chodzi z jednej strony o oddziaływanie tradycji, w której wychowali się pomysłodawcy i pracownicy IC Solutions, za którą idą pracowitość i sumienność, a z drugiej o warunki do funkcjonowania, które – dzięki dobremu zarządzaniu regionem i współpracy ośrodków naukowych – sprzyjają młodym firmom – przekonuje Rafał Witkowski.