Z leżakiem nad rzekę i na rynek

Aby się poopalać lub zbudować zamek z piasku, nie trzeba już jechać nad morze czy jezioro. Wakacyjną atmosferę można poczuć na plażach miejskich.

Aktualizacja: 01.06.2015 18:33 Publikacja: 01.06.2015 18:14

Latem w Poznaniu można poczuć się jak w kurorcie. W 2015 r. będą tam trzy plaże miejskie

Latem w Poznaniu można poczuć się jak w kurorcie. W 2015 r. będą tam trzy plaże miejskie

Foto: Rzeczpospolita/Kasia Lisiecka

– Warta płynie przez samo centrum Poznania. Chcemy więc, aby działo się wokół niej jak najwięcej – mówi Marta Kaźmierska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Urzędzie Miasta Poznania. – Dlatego aktywizujemy tereny nadwarciańskie.

Jednym ze sposobów na włączenie rzeki w życie miasta są plaże miejskie. Od 2012 r. w sezonie działa piaszczysta plaża w Starym Korycie Warty. W tym roku dołączyły do niej trawiaste plaże: w parku Szelągowskim oraz pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a osiedlem Piastowskim.

Idą w ślady Zachodu

Operatorzy plaż dostaną od miasta pieniądze na zagospodarowanie terenu, m.in. na boiska, a także na warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Oprócz tego miasto wyposaży plaże w leżaki, hamaki i parasole.

– Dzięki środkom miejskim korzystanie z plaż będzie bezpłatne i dostępne dla wszystkich – zaznacza Marta Kaźmierska.

Przetarg na prowadzenie plaży przy osiedlu Piastowskim wygrała firma Fonetika 70. Gospodarzem plaż w Starym Korycie i parku Szelągowskim jest spółka Inbox. Jej właściciele, Ewa i Zbigniew Łowżyłowie, są zaangażowani w projekt artystyczny KontenerART, współfinansowany m.in. z budżetu Poznania.

Inboxowi nie brakuje pomysłów. W programie dla plaży w parku Szelągowskim ma wieczorki taneczne w stylu retro. Chce nawiązać do działającej tam przed drugą wojną kawiarni San Remo. – Jesteśmy orędownikami idei rewitalizacji nabrzeża Warty. Zajmujemy się tym już od kilku lat – zaznacza Ewa Łowżył.

Ivan Smanio, prezes spółki Sao Beach Investments, od pięciu lat prowadzącej nadwiślańską Plażę Kraków, wyjaśnia, że moda na plaże miejskie przyszła do nas z Zachodu. – Ich prekursorami były takie miasta, jak Paryż, Wiedeń, Berlin – mówi Ivan Smanio.

W 2014 r. plażę w grodzie Kraka odwiedziło ponad 180 tys. osób. Przyciągnęły ich liczne atrakcje, m.in. basen na barce.

Plaże sprawiają, że walory Wisły zaczęli znów doceniać warszawiacy. W stolicy działa sześć plaż, w tym cztery po prawobrzeżnej stronie miasta.

Atrakcji przybywa. – Duży potencjał widzimy w inwencji mieszkańców, która pomoże wytyczyć kierunki dalszych prac – podkreśla Tomasz Demiańczuk z Urzędu Stołecznego Miasta Warszawy. – Za przykład może posłużyć plaża Rusałka. Dzięki projektowi złożonemu do budżetu partycypacyjnego doposażona zostanie w natryski i pomost.

Po zakończeniu modernizacji nabrzeża Odry intensywniejszy rozwój plaż miejskich planuje Wrocław. Tradycyjnie na plażę w samym centrum tego miasta, czyli na placu Solnym, będzie można liczyć podczas festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbywającego się na przełomie lipca i sierpnia. Pierwsza plaża ze 180 tonami piasku powstała tam w 2010 r.

Surfowanie po deptaku

W tym roku po raz piąty miejską plażą na Wyspie Młyńskiej będą cieszyć się bydgoszczanie. Tak jak w ubiegłym sezonie, będzie działało na niej m.in. boisko do siatkówki plażowej. – Wśród mieszkańców i turystów coraz większą popularnością cieszą się miejsca rekreacji, gdzie można przyjść z leżakiem czy kocem – komentuje Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.

Bydgoskie plażowanie zaczęło się od ponad 100 ton nadmorskiego piasku z Międzyzdrojów. Był to efekt współpracy obu samorządów.

Pod koniec czerwca 2015 roku, drugi rok z rzędu, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi powstać ma tor wodny do skimboardingu. Wokół miasto wysypie kilka ton piasku.

– Uliczny skimboarding to wydarzenie unikatowe. Nigdy do tej pory w Polsce tego rodzaju impreza nie gościła na głównej ulicy miasta – przekonuje Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

W połowie czerwca w Łodzi, po raz dziewiąty, wystartuje też plaża na terenie centrum handlowego Manufaktura.

– Rynek Manufaktury od początku istnienia pełni funkcję miasto- i kulturotwórczą. Stąd pomysł, by stworzyć letnią przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę nadmorskich wakacji bez wyjeżdżania z Łodzi – informuje Agnieszka Danowska, rzecznik Manufaktury.

Początkowo centrum zużywało ok. 600 ton piasku. W tym roku będzie to 985 ton. Oprócz imprez sportowych, m.in. turnieju siatkówki plażowej, Manufaktura kusi miejskich plażowiczów m.in. skokami na bungee.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

b.drewnowska@rp.pl

Jacek Sadowski, prezes firmy marketingowej Demo Effective Launching

Rozwijają się głównie te miasta, które są w stanie zagwarantować wysoką jakość życia. Ludzie przyjeżdżają do wybranych miejscowości już nie tylko za pracą, ale też zwracają uwagę, czy mogą tam żyć na wysokim poziomie. Ważne są dla nich szkoły, przedszkola, służba zdrowia, ale również oferta kulturalna i to, jak mogą spędzić wolny czas oraz zaspokajać swoje hobby. Dlatego na znaczeniu zyskują ścieżki rowerowe czy plaże miejskie, gdzie mogą odpocząć po trudach dnia. Plaże w centrach miast stają się popularne tym bardziej, że piasek kojarzy się z latem, wakacjami i relaksem. Oferta kulturalna i rekreacyjna nie tylko jest elementem marki nowoczesnego miasta przyjaznego mieszkańcom, ale też może być atrakcją turystyczną. Ostatnie pięć lat to prawdziwa rewolucja, jeżeli chodzi o aktywność polskich miast w skutecznym budowaniu marki. W proces angażują się najwyższe władze, czyli prezydenci i rady miast. Rośnie świadomość, że aby stworzyć silną markę miejsca, strategii podporządkowane muszą być wszystkie działania. Ważne, aby pamiętać, że promocja to zwieńczenie tych aktywności.

– Warta płynie przez samo centrum Poznania. Chcemy więc, aby działo się wokół niej jak najwięcej – mówi Marta Kaźmierska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Urzędzie Miasta Poznania. – Dlatego aktywizujemy tereny nadwarciańskie.

Jednym ze sposobów na włączenie rzeki w życie miasta są plaże miejskie. Od 2012 r. w sezonie działa piaszczysta plaża w Starym Korycie Warty. W tym roku dołączyły do niej trawiaste plaże: w parku Szelągowskim oraz pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a osiedlem Piastowskim.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego