Aktualizacja: 17.06.2015 17:11 Publikacja: 17.06.2015 16:11
Aula UAM to jedna z najlepszych sal koncertowych w Poznaniu. Poza cyklicznymi koncertami muzyki poważnej Filharmonii Poznańskiej odbywają się tutaj koncerty jazzowe, imprezy Uniwersyteckie oraz duże koncerty muzyki rozrywkowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Park Cytadela to największy park Poznania. Zbudowany został w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku park wraz z innymi częściami miasta został uznany za pomnik historii.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Dariusz Krakowiak
Wzniesiony przez Przemysła II, następnie wielokrotnie rozbudowywany. Zamek Przemysła był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Został częściowo zniszczony w czasie wojny północnej, popadł w ruinę. Odbudowany został w latach 1958-59 i 2010-2013.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Dariusz Krakowiak
W zabytkowym budynku, w sercu poznańskiego Starego Miasta, mieści się szkoła o kameralnej, artystycznej atmosferze, jedyna w Poznaniu i całym regionie Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej przy ul. Gołębiej 8 w Poznaniu.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Ewa Koch
Most Teatralny w Poznaniu nazywany jest przez mieszkańców Teatralką. Położony jest na terenie Dzielnicy Cesarskiej, w bliskim sąsiedztwie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Wzniesiony został w 1908 roku. Zniszczono go podczas II wojny światowej, dawny wygląd odzyskał w 1995 roku.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Piotr Skórnicki
Plac Wolności w Poznaniu znajduje się na zachód od średniowiecznej części miasta.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Przemysław Dudziński
Aleje Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to reprezentacyjna ulica w samym centrum miasta. Przebiega na osi północ-południe, od ul. Solnej na północy do ul. Święty Marcin na południu.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Biblioteka została zbudowana w latach 1822-1828 zgodnie z pomysłem hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Obecnie w budynku mieści się dyrekcja, księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Pomnik zbudowany ku czci bohaterów Armii „Poznań”. Odsłonięty został w Poznaniu 1 września 1982 roku w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Warszawa w Poznaniu
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Aula UAM to jedna z najlepszych sal koncertowych w Poznaniu. Poza cyklicznymi koncertami muzyki poważnej Filharmonii Poznańskiej odbywają się tutaj koncerty jazzowe, imprezy Uniwersyteckie oraz duże koncerty muzyki rozrywkowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Hotel Rzymski to trzygwiazdkowy hotel w centrum Poznania znajdujący się przy al. Karola Marcinkowskiego 22. Hotel funkcjonuje w budynku, w którym w latach 1840-1910 istniał hotel de Rome, a po II wojnie światowej Hotel Poznański.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Dworzec Letni to zabytkowy obiekt w Poznaniu, który wybudowany został w 1902 roku. Prywatny, luksusowy dworzec kolejowy wzniesiony specjalnie dla cesarza Wilhelma II z myślą o wizytach w Poznaniu niemieckiej rodziny panującej. Powstanie dworca cesarskiego w Poznaniu związane było z przekształcaniem go w miasto-rezydencję niemieckiej głowy państwa i podniesieniem miasta do rangi jednej ze stolic cesarskich Rzeszy.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Zed
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.
Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Od 2021 roku dzień ten jest świętem państwowym. W Poznaniu z okazji rocznicy wybuchu powstania zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Na stacji Poznań Górczyn spłonęła naczepa z pralkami i kieszeniowy wagon. Zniszczone są także dwa wagony PKP Intercity.
W Poznaniu doszło do pożaru dwóch pociągów – w ogniu stanęły składy towarowy i osobowy, którym podróżowali kibice. Ogień został już opanowany, nie ma informacji o poszkodowanych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas