Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 28.06.2015 18:18 Publikacja: 28.06.2015 18:18
Muzeum Lotnictwa Polskiego – samolot PZL P.11C
Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik
Na początku maja zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wzbogaciły się o nowy cenny eksponat – przekazany w wieloletni depozyt przez wojsko fińskie francuski samolot myśliwski Caudron CR-714 Cyclone. Na myśliwcach tego typu – nieudanych i zawodnych – latali, broniąc Francji w 1940 r., z braku innych maszyn, jedynie polscy piloci.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
Nosze, mające pochodzić z Westerplatte, w rzeczywistości były elementem wyposażenia gdańskiego szpitala psychiatrycznego. Eksponat nabyło Muzeum II Wojny Światowej pod kierunkiem późniejszego szefa IPN Karola Nawrockiego.
Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada, kim byli i dlaczego zginęli.
85 lat temu z urzędu prezydenta ustąpił Ignacy Mościcki, świetny naukowiec, który okazał się marnym politykiem.
Pojawiły się nowe fakty w sprawie „Fortepianu Paderewskiego”, który za 300 tysięcy złotych sprowadził do Polski Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. - Próbowałem sprzedać ten fortepian be powodzenia przez pięć lat. Nikt nie wierzył w tę historię i nikt nie był nim zainteresowany - mówił Wirtualnej Polsce mężczyzna, u którego przez ostatnie lata stał instrument.
Komunikat brzmi tak, jakby ktoś pisał go z wykręconymi rękami - mówił w rozmowie z RMF FM były ambasador Polski na Ukrainie, Bartosz Cichocki, komentując decyzję ukraińskiego IPN dotyczącą możliwych poszukiwań ofiar zbrodni wołyńskiej na Ukrainie w 2025 roku.
W 1966 r. Joseph Weizenbaum stworzył program o nazwie ELIZA, który odbierał pisane do niego przez użytkownika zdania i przeformułowywał je w taki sposób, aby – odsyłane do człowieka – podtrzymywały dialog.
„Czyn powstańców warszawskich był święty, wielki i należy mu się bezdyskusyjny szacunek, na który nigdy nie powinny mieć wpływu kontrowersje otaczające militarną i polityczną stronę warszawskiej insurekcji” – mówi Rafał Szczepański, prezes zarządu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Na niektórych stacjach za granicą trzeba do płatności na nich zeskanować kod QR. Teraz cyberprzestępcy znaleźli nową metodę wyłudzania danych zakrywając kody QR podróbkami. Ich cel to dane konta. Przypadki takich oszustw znane są z całej Europy.
Obrońca Janusza Palikota - mec. Jacek Dubois - zapowiedział złożenie doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze złamaniem tajemnicy adwokackiej.
Do 3 lat pozbawienia wolności, możliwa konfiskata pojazdu i czasowy zakaz prowadzenia - taka kara grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości. Czy powinna być ostrzejsza? Takie pytanie zadano w najnowszym sondażu United Surveys.
Podwyższenie kary za nielegalną reklamę alkoholu do kwoty ponad pół miliona złotych - taki zapis ma znaleźć się w nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Prezydencka gra rusza. Partie szykują się do najważniejszej kampanii lat. Co kryje się za kulisami? O tym jest nowy podcast "Rzeczpospolitej", "Pałac Prezydencki". Na początek: Kulisy wyborów w 2015 roku. Jak PiS wybrało Andrzeja Dudę?
Przejście przez przedsiębiorcę z jednego systemu ubezpieczeń do drugiego nie gwarantuje niższych składek.
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
„Czy Pani/Pana zdaniem groźby Rosji dotyczące możliwości użycia przez nią broni atomowej są wiarygodne?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Giganci technologiczni chcą budowy reaktorów jądrowych, aby zasilać swoje centra danych i sztuczną inteligencję.
Choć podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne niż samochodem lub samolotem, jego nieodłącznym elementem są opóźnienia. Z ich powodu pasażerowie często muszą zmienić lub odwołać swoje plany. Kiedy podróżnym należy się rekompensata?
Sklepów otwartych we wszystkie niedziele chce 52,6 proc. Polaków. W stosunku do badania z lutego to wzrost o 6,6 pkt proc. Liczba zdeklarowanych zwolenników takich ograniczeń z kolei spadła.
Wydatki m.in. na podjazd czy ogrodzenie działki z domem są objęte ulgą mieszkaniową w PIT.
Mniejsze miasta w bezpośrednim sąsiedztwie kolei dużych prędkości zostaną z nią połączone wybudowanymi łącznicami, ale to przewoźnik zdecyduje, czy będzie chciał do nich wjeżdżać swoimi pociągami - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Wschodnie ziemie mogą szybko powrócić do Ukrainy, bo większość Rosjan nie traktuje tych terenów poważnie. Z Krymem sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana – mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Z punktu widzenia władz Izraela nie ma Palestyńczyków, z którymi da się rozmawiać o przyszłości. Bo nikt nie potępił Hamasu za atak terrorystyczny 7 października 2023 r.
Opłaty za wywóz śmieci rosną. W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym może być to naprawdę duże obciążenie dla portfela. Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z tej opłaty.
Prokuratorem krajowym zgodnie z prawem jestem dzisiaj ja, a Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Taka jest dziś rzeczywistość prawna i nie zmieni tego stanowisko tzw. neosędziów – mówi Dariusz Korneluk, prokurator krajowy.
Zamiast usztywniania reguł dysponowania funduszami regionalnymi, należy domagać się większej elastyczności. Umiejętnego podążania za modelami narodowymi, zwłaszcza w tych krajach, gdzie jest to możliwe. Nie można tej walki odpuścić, bo to realna walka o samodzielność obywateli UE w zarządzaniu środkami z własnych podatków.
Ursula von der Leyen sięga po wielką władzę w UE. Niemka w strategicznych obszarach gospodarczych postawiła na zaufanych i sprawdzonych współpracowników.
Ursula von der Leyen szykuje niekorzystną dla Polski rewolucję budżetową — dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Będzie się musiał z nią zmierzyć polski komisarz.
Gubernator Arkansas, polityk Partii Republikańskiej, Sarah Huckabee Sanders, w czasie moderowanego przez nią spotkania z kandydatem na prezydenta, Donaldem Trumpem, skrytykowała Kamalę Harris za to, że ta nie ma biologicznych dzieci. Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta odpowiedziała właśnie na ten zarzut.
Zarówno przedstawiciele branży technologicznej, jak i raport Maria Draghiego wskazują, że Unia Europejska jest zapóźniona w kwestii rozwoju nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Problemem są choćby restrykcyjne przepisy o danych osobowych.
Emerytura pomostowa jest świadczeniem przysługującym tylko określonej grupie pracowników. Można się o nią ubiegać 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet już w wieku 55 lat. Trzeba jednak spełnić kilka dodatkowych warunków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas