Liceum Donalda Tuska odzyskuje blask

Blask odzyskuje najstarsze gdańskie liceum, które ukończył m.in. były premier Donald Tusk.

Publikacja: 24.08.2015 21:22

Renowacja auli, czyli dawnej szkolnej kaplicy I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku potrwa do połowy

Renowacja auli, czyli dawnej szkolnej kaplicy I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku potrwa do połowy grudnia

Foto: materiały prasowe

Do połowy grudnia prowadzone będą prace konserwatorskie nad obrazem Karla Zinglera, który znajduje się w auli I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku przy ul. Wały Piastowskie. Obraz przedstawia wodowanie pruskiego pancernika.

Powstały na początku poprzedniego wieku obraz przez pół wieku był zamalowany.

Renowacja malowidła to jeden z elementów remontu samej auli, czyli dawnej szkolnej kaplicy. Remont i konserwacja objęła m.in. elementy drewniane zabytkowego obiektu, np. podesty i belki stropowe. Załatane zostały pęknięcia ścian i sufitów. Odnowiono dwa aneksy wejściowe szkoły. Blask odzyskały też kute kraty na drzwiach wejściowych do budynku. Prace remontowe w tej szkole trwały od wiosny.

Remont prowadzony jest pod nadzorem konserwatora, bo dotyczy jednej z najstarszych szkół w Gdańsku. Mieści się ona w budynku postawionym w latach 1902–1904. W tamtych czasach była to jedna z najbardziej okazałych szkół znajdujących się w Prusach Wschodnich. Po wojnie gimnazjum i liceum rozpoczęło pracę w czerwcu 1945 r. Umieszczone w auli organy zostały zniszczone, a znajdujący się tam obraz Zinglera zamalowany.

Absolwentami tej szkoły są m.in. były premier i obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a także inni znani politycy związani z opozycją demokratyczną: Arkadiusz Rybicki, Aleksander Hall, Grzegorz Grzelak (chodzili oni do jednej klasy i już wtedy prowadzili działalność antysystemową), a także Jan Łopuszański. Do „jedynki" chodzili też artyści Krzysztof Skiba i Rudi Schuberth.

W czasie wakacji odnowiony został także znajdujący się w centrum gdańskiej Starówki gmach Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Grobla. Część tego zabytkowego obiektu obejmuje budynek czternastowiecznej kaplicy św. Ducha.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przeprowadzi prace konserwatorskie związane z remontem frontowej elewacji (wymieniono m.in. zniszczone cegły, przeprowadzono dezynfekcję i odsolenie elewacji).

Dodatkowo gruntowny remont przeszły szatnie szkolne (zachowały się w nich łukowe sklepienia), wymienione zostały drzwi frontowe. Niezależnie od tego rozbudowana została sieć monitoringu, prace dotyczyły też wentylacji mechanicznej.

Roboty te zostały poprzedzone doniesieniami medialnymi o tym, że szkolny mur pęka. Szczeliny pojawiły się m.in. na zewnątrz i wewnątrz budynku – przy szatni, którą ulokowano w zabytkowej kaplicy św. Ducha z XIV w.

Ten obiekt szkolny jest nietypowy. Decyzja o budowie szkoły przy ul. Grobla zapadła w 1956 r. Powstał dwukondygnacyjny budynek. Szkołę oddano do użytku 1 września 1958 r. Znajdujący się obok dawny kościół odbudowano ze zniszczeń i zaadaptowano na potrzeby szkoły dopiero w 1959 r. Remont „jedynki", czy podstawówki przy ul. Grobla, należy do jednych z wielu przeprowadzonych w tym roku przez gdański samorząd. W czasie wakacji w sumie zostały odnowione 62 obiekty oświatowe, miasto Gdańsk przeznaczyło na ten cel 23 mln zł.

Także inne samorządy modernizowały swoje szkoły. Pomimo problemów finansowych samorząd Słupska przeprowadził remonty bieżące w połowie swoich placówek (w 24), przeznaczył na ten cel 1 mln zł. M.in. kontynuowany był remont zabytkowego obiektu, w którym ulokowany jest internat Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych. Gdynia zmodernizowała 56 placówek i przeznaczyła na ten cel 13,5 mln zł.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego