Usytuowany tuż obok dawnej Huty Lenina Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ogrzeje co dziesiąte krakowskie mieszkanie, a wyprodukowana tam energia elektryczna może w pełni pokryć potrzeby komunikacji miejskiej.
Będzie to największy i prawdopodobnie najładniejszy tego typu obiekt w kraju. Każdy z dwóch niezależnych od siebie kotłów będzie pracować 8100 godzin w roku. W tym czasie w temperaturze od 850 do 1000 stopni Celsjusza spalą łącznie 220 tys. ton odpadów, czyli ponad dwie trzecie tego, co w tym czasie wyprodukuje miasto.
Co godzinę 28 ton śmieci będzie trafiać do tzw. bunkra, gdzie zostaną zmieszane, a potem na specjalne ruszty w celu wysuszenia oraz odgazowania i ostatecznie do jednego z dwóch kotłów. To, co z nich zostanie, będzie miało zaledwie 13 proc. objętości masy początkowej. 80 proc. z tego będą to odpady nietoksyczne, możliwe do wykorzystania w przemyśle i budownictwie. Za składowanie (poza terenem Polski) pozostałych toksycznych 20 proc. będzie odpowiadać firma wyłoniona w przetargu na przełomie roku.