Jak zapłacić za pojazd?

Leasing pozostaje preferowaną metodą finansowania zakupu flot.

Publikacja: 11.10.2015 19:49

Blisko trzy czwarte aut osobowych kupionych przez firmy zostało sfinansowanych leasingiem

Blisko trzy czwarte aut osobowych kupionych przez firmy zostało sfinansowanych leasingiem

Foto: Rzeczpospolita, Robert Przybylski RP Robert Przybylski

W pierwszej połowie roku firmy kupiły 109,4 tys. nowych samochodów osobowych. W tej liczbie 71,9 tys. zostało sfinansowanych przez firmy leasingowe. Po pierwszym półroczu wartość wyleasingowanych aut osobowych wzrosła o ponad 40 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2014 r.

– Leasing operacyjny to na rynku produktów finansowych najbardziej racjonalna droga do zbudowania własnej floty – zapewnia przedstawiciel Orix Polska i członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych Krzysztof Koszewski.

Proste formalności

Umowa leasingowa na sfinansowanie np. samochodu osobowego obejmuje co najmniej 24 miesiące. – Tak krótki okres pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jeszcze większą zaletą przy wyborze leasingu jest nie tyle zdolność kredytowa leasingobiorcy, ile zabezpieczenie przedmiotu leasingu oraz niski i negocjowany wkład własny. Leasing nie będzie obciążał zdolności kredytowej w takim stopniu jak kredyt bankowy – wyjaśnia przedstawiciel SKFS.

Wśród zalet leasingu Koszewski wymienia także rabaty zakupowe otrzymywane przez korporacje międzynarodowe oferujące na naszym rynku usługi leasingowe, które są większe niż samodzielnie uzyskane przez leasingobiorcę. W większości przypadków firmy leasingowe zapewniają klientowi również niższy koszt zabezpieczenia przedmiotu leasingu, czyli polisy, a także coraz częściej dedykowane pakiety serwisowe.

Leasing nie jest jedynym sposobem finansowania zakupów. W ofercie jest także kredyt. Wybór pomiędzy kredytem bankowym i leasingiem zależy zawsze od wielu czynników, a nie są to jednakowe produkty. Każdy z nich spełnia inną funkcję. – Kredyt obarczony jest wieloma wymaganiami, począwszy od jego zabezpieczenia, przez liczne konieczne dokumenty (często nie starsze niż miesiąc), po szczegółowy biznesplan, dlatego m.in. jest dobrym produktem finansowania długookresowego – uważa Koszewski. Kredyty można podzielić na obrotowe i inwestycyjne i dla sfinansowania zakupu środków transportu dedykowanym produktem bankowym będzie kredyt inwestycyjny. Kredyt warto wybrać raczej na budowę czy rozbudowę przedsiębiorstwa lub też na przejęcie innej firmy niż zakupy środków, które szybko się zużywają i są amortyzowane w dwa, trzy lata, jak np. samochody. – Rekomenduję leasing, jako formę sfinansowania środków transportu – podkreśla Koszewski.

Różnice podatkowe

Podstawową różnicą podatkową między kredytem a leasingiem operacyjnym jest rozliczenie podatku VAT. Przy kredycie będzie to jednorazowy odpis od faktury zakupu, natomiast w przypadku leasingu jest to niemożliwe, ponieważ jest on rozłożony w czasie i doliczany do wszystkich rat leasingowych.

– Jednak znaczący wpływ na korzyści w podatku będzie miała zarówno sytuacja podatkowa przedsiębiorcy, jak i rodzaj oraz wiek przedmiotu leasingu. Nie należy zapominać o tym, że leasing operacyjny podatkowo różni się diametralnie od kredytu, ale leasing finansowy już te różnice niweluje – przypomina przedstawiciel SKFS.

Koszewski zauważa, że leasing operacyjny samochodu osobowego o wartości powyżej 20 tys. euro daje większą ochronę podatkową niż kredyt, ponieważ w kredycie występują ograniczenia kwot amortyzacji możliwych do rozpoznania w podatku. – Korzyści podatkowe w krótkim czasie będą większe przy wyborze kredytu bądź leasingu finansowego z powodu możliwości (w pewnych przypadkach) jednorazowej amortyzacji. Dla środków o niskich stawkach amortyzacji wskazany będzie wybór wysokiej raty wykupu środka, tym samym zmniejszając pojedyncze raty, uzyskamy miesięcznie niższy zysk podatkowy – wyjaśnia Koszewski.

Opinia

Michał Dyc | Dyrektor sprzedaży detalicznej w Volkswagen Bank Polska

Metoda finansowania firmowych samochodów to jedna z ważniejszych decyzji, z którą musi się zmierzyć przedsiębiorca. Wybór marki i modelu auta to tylko jeden z elementów zakupu. Kolejnym jest najkorzystniejsza forma finansowania. W tej kwestii przedsiębiorcy mają do wyboru kilka rozwiązań, jednak najchętniej decydują się na leasing. Dlaczego? Ze względu na stałe, rozłożone w czasie spłaty i korzyści podatkowe. Dzięki nim wydatki związane z eksploatacją auta oraz całą miesięczną ratę w leasingu operacyjnym mogą zaliczać w koszty uzyskania przychodu. Co ważne, umowa leasingowa nie obciąża zdolności kredytowej firmy, a więc nie blokuje drogi do pozyskania środków na inne inwestycje i rozwój prowadzonej działalności. Wśród rynkowych ofert warto zwrócić uwagę na leasing z wysoką wartością końcową, który łączy zalety leasingu z niską miesięczną ratą. Jak to możliwe? W trakcie np. trzyletniej umowy spłacana jest tylko część wartości samochodu, a nie jego cała cena. Korzystne jest też zakończenie kontraktu, przedsiębiorca może bowiem spłacić pozostałą kwotę i zatrzymać auto lub oddać je dilerowi. Ten ostatni sposób pozwala na częstszą i wygodną wymianę samochodu na nowy model. W leasingu z wysoką wartością końcową można na kilka lat zaplanować wydatki, nie tylko te związane z ratami leasingowymi. Już w momencie podpisania umowy leasingu jesteśmy w stanie poznać – na przykład – koszt serwisowania samochodu, dzięki pakietom serwisowym. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw, których budżet – zwłaszcza w początkowym okresie działalności –c bywa ograniczony.

W pierwszej połowie roku firmy kupiły 109,4 tys. nowych samochodów osobowych. W tej liczbie 71,9 tys. zostało sfinansowanych przez firmy leasingowe. Po pierwszym półroczu wartość wyleasingowanych aut osobowych wzrosła o ponad 40 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2014 r.

– Leasing operacyjny to na rynku produktów finansowych najbardziej racjonalna droga do zbudowania własnej floty – zapewnia przedstawiciel Orix Polska i członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych Krzysztof Koszewski.

Pozostało 91% artykułu
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego