Zamojskie Stare Miasto stanowiące przykład renesansowej zabudowy wpisane jest na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Od dekady w mieście, którym przez 12 lat rządził Marcin Zamoyski (potomek założyciela, syn ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego), trwała gruntowna rewitalizacja i odbudowa zespołu staromiejskiego. Inwestycje pochłonęły ok. 400 mln zł, w większości ze środków unijnych. Wymiana nawierzchni Rynku Wielkiego, remonty ulic i chodników, prace konserwatorskie elewacji ratusza miejskiego, kamienic ormiańskich z dziedzińcami i dawnymi oficynami... – to tylko niektóre przykłady. Zagospodarowano rynki Wodny i Solny, przeprowadzono renowacje bram prowadzących do miasta.
Największym przedsięwzięciem była restauracja bastionowych fortyfikacji, powstałych na przełomie XVI i XVII wieku na zlecenie założyciela miasta, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W XVII wieku mury miejskie liczyły 2,5 km z siedmioma bastionami. W połowie XIX wieku na rozkaz cara twierdzę zlikwidowano, a większość umocnień rozebrano. Dziś można zobaczyć pierwotne założenia.
Renowacja twierdzy kosztowała 70 mln zł, z czego 53 mln to dotacja z unijnego programu „Innowacyjna gospodarka". Ocalałe fragmenty wyremontowano, a niektóre budowle całkowicie lub częściowo zrekonstruowano, np. odtworzono ziemne wały zaznaczające przebieg dawnych murów (poprowadzi tamtędy trasa turystyczna), wyremontowano kazamaty, uwidoczniono zarysy bastionów V i VI, zrekonstruowano wał forteczny prowadzący od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej.
Prace doprowadziły do scalenia rozerwanego pierścienia fortyfikacji. Na bazie dawnego arsenału w rejonie III bastionu utworzono Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Odnowione muzeum oraz ogród zoologiczny (inwestycje w niego przekroczyły 10 mln euro) to ostatnio najczęściej odwiedzane miejsca przez turystów.