– Rynek powierzchni magazynowych przy zachodniej granicy Polski cieszy się coraz większą popularnością. Wpływ na ten stan ma przede wszystkim rozwój siatki drogowej i bliskość granicy z krajami wysoko rozwiniętymi. To zachęca inwestorów do przenoszenia swoich działów logistycznych do Polski, między innymi z Niemiec i Skandynawii – mówi Urszula Rasmussen, starszy negocjator w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie Cushman & Wakefield.
Dodaje, że powierzchnia magazynowa w Zachodniopomorskiem jest oferowana taniej niż w krajach sąsiednich. Na przykład oferta najmu najbliżej zlokalizowanych centrów logistycznych w Niemczech, takich jak Lipsk i Berlin, w porównaniu z Polską jest znacznie droższa, bo np. w Lipsku wynosi 4,35 euro za mkw., a w Berlinie – 4,70 euro za mkw miesięcznie.
Konkurencja dla Danii i Szwecji
Renata Osiecka, partner zarządzająca w firmie AXI IMMO, dodaje, że projekty magazynowe w Szczecinie i okolicach – w porównaniu z ofertą po drugiej stronie granicy – są konkurencyjne cenowo, ale również pod kątem dostępności pracowników i kosztów pracy.
– Poza tym pod względem technicznym parki magazynowe w Szczecinie nie ustępują jakością obiektom w Niemczech czy Danii – podkreśla Renata Osiecka.
Jej zdaniem oferta najmu hal w Szczecinie szczególnie zyskuje także w porównaniu z projektami w Danii czy Szwecji, gdzie średnie stawki czynszów za powierzchnię magazynową klasy A są powyżej 5,0–5,5 euro za mkw. miesięcznie.