Mobilny pracownik i mobilna praca

Pod publikowanymi w internecie tekstami o poprawie sytuacji na rynku pracy dość często można przeczytać komentarze oburzonych internautów, którzy podważają optymistyczne statystyki.

Publikacja: 22.11.2015 20:20

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Bo przecież w ich okolicy nadal trudno o zatrudnienie, zwłaszcza to lepiej płatne. Na uśrednioną stopę bezrobocia w Polsce, która we wrześniu spadła już do 9,7 proc., składają się bowiem dane z Wielkopolski, gdzie odsetek bezrobotnych, najniższy w kraju, wynosi zaledwie 6,2 proc., a także z Warmii i Mazur, gdzie był on ponad 2,5-krotnie wyższy. W rezultacie, o ile pracodawcy w Wielkopolsce czy na Śląsku coraz częściej mówią o „rynku pracownika", o tyle w niektórych regionach, w tym na Podkarpaciu, mimo poprawy koniunktury znalezienie dobrej pracy wymaga sporo wysiłku, a niekiedy odpowiednich znajomości. Rzecz jasna nie wszędzie – nawet w ramach jednego województwa różnice w sytuacji na rynku pracy mogą być znaczące. Na dość wysoką stopę bezrobocia na Podkarpaciu „pracują" m.in. powiaty niżański i brzozowski, gdzie przekracza ona 19 proc. To ponad 2,5-krotnie więcej niż w samym Rzeszowie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama