Gdynia Sailing Days już po raz 25.

Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.

Publikacja: 28.06.2024 09:00

Gdynia Sailing Days już po raz 25.

Materiał przygotowany przez Polski Związek Żeglarski

To już 25. edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.

– Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia. Będzie to już 25. edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie Morza Bałtyckiego. Potwierdzeniem tego jest niedawna decyzja World Sailing o przyznaniu Polsce prawa do organizacji mistrzostw świata klas olimpijskich, które w 2027 roku odbędą się właśnie w Gdyni. Ta jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie i z pewnością marka festiwalu Gdynia Sailing Days była jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu tej decyzji. To prawdziwe święto żeglarstwa i jestem przekonany, że 25. edycja imprezy, organizowana w roku stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego, dostarczy uczestnikom i obserwatorom wielu niezapomnianych wrażeń – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent światowej federacji żeglarskiej World Sailing.

Nie tylko dla żeglarzy

O medale w europejskim championacie walczyć będą żeglarze i żeglarki w klasie 29er (1–8 lipca). Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym festiwalu Gdynia Sailing Days. Klasa 29er, znana ze swojej dynamiczności i widowiskowości, gromadzi młodych i utalentowanych zawodników, którzy przygotowują się do rywalizacji na łódkach olimpijskich, czyli 49er i 49erFX.

Obowiązkowym punktem programu są zawsze regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów (10–13 lipca). Do udziału w nich zaproszone są wszystkie zawodniczki i zawodnicy klasy Optimist z grupy B, czyli dzieci do 13. roku życia. Równolegle do regat na plaży miejskiej w Gdyni stanie multisportowa strefa KINDER Joy of moving. Będą w niej dostępne bezpłatne atrakcje dla całych rodzin.

W Gdyni czekają nas także dwa weekendy z Polską Ligą Żeglarską, czyli największymi na świecie rozgrywkami klubowymi. Najpierw, w dniach 5–7 lipca, zaprezentują się załogi rywalizujące w I lidze, a tydzień później do Gdyni przyjedzie elita polskiego żeglarstwa klubowego, by walczyć w trzeciej, przedostatniej rundzie Ekstraklasy. Oprócz tego na Zatoce Gdańskiej rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach Finn, Micro, OK Dinghy, 505, ILCA 4, Hobie Cat 16, A-Class, Nacra 15, Formula Open, O’pen Skiff.

Ostatni tydzień Gdynia Sailing Days (15–21 lipca) upłynie pod znakiem wydarzeń upowszechniających żeglarstwo. W dniach 15–16 lipca odbędzie się impreza z cyklu PGE PolSailing Day. To wydarzenie dedykowane dzieciom, które nie miały jeszcze styczności z żeglarstwem. Podczas tegorocznej edycji GSD Polski Związek Żeglarski będzie również promował żeglarstwo wśród osób z niepełnosprawnościami (16–19 lipca). To sport, który daje wiele możliwości aktywizacji osób z różnymi schorzeniami, również tych z dużą niepełnosprawnością. Mowa tutaj nie tylko o rekreacyjnym pływaniu, ale także o sportowym uprawianiu żeglarstwa, czego najlepszym dowodem są polscy żeglarze zdobywający seryjnie medale na mistrzostwach świata i Europy żeglarzy z niepełnosprawnościami. Warto wybrać się do gdyńskiej mariny i zobaczyć na własne oczy, że nie jest to nic trudnego.

Premiery w marinie

Wisienką na torcie Gdynia Sailing Days będzie Polboat Yachting Festival (18–21 lipca), czyli przegląd tego, z czego polska branża jachtowa słynie na całym świecie. Gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, motorowymi, katamaranami i motorówkami. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier, wyjątkowych modeli jachtów i przełomowych dla branży technologii.

Organizatorem Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, współorganizatorem Samorząd Województwa Pomorskiego, partnerem strategicznym miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu, a partnerami głównymi Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerem motoryzacyjnym imprezy jest Grupa Plichta.

Materiał przygotowany przez Polski Związek Żeglarski

Materiał przygotowany przez Polski Związek Żeglarski

To już 25. edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.

Pozostało 92% artykułu
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą