Zamek nie jest już więzieniem

W mieście powstanie nowe więzienie. Na razie nie wiadomo, co się stanie ze starym, zabytkowym budynkiem.

Publikacja: 03.01.2016 19:45

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość starego więzienia

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość starego więzienia

Foto: materiały prasowe

– Koncepcja budowy nowego zakładu karnego w tym mieście wynika z konieczności zapewnienia na tym terenie miejsc zakwaterowania dla recydywistów penitencjarnych – tłumaczy „Rzeczpospolitej" ppłk Jarosław Góra, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW).

Podkreśla, że posiadany wcześniej obiekt, który powstał w połowie XIX wieku, mimo licznych remontów i przebudowy nie spełniał już współczesnych standardów technicznych i funkcjonalnych obowiązujących w więziennictwie, a jego dalsze użytkowanie generowałoby poważne koszty eksploatacyjne, niewspółmierne do innych porównywalnych jednostek.

Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek więzienia przy ul. Łódzkiej na kaliskim Tyńcu istnieje od 170 lat. W dziedzińcu urządzono kilkanaście małych ogródków, oddzielonych od siebie przemurowaniem, które służyły więźniom jako miejsce spacerów. Pod koniec listopada „zamek" – tak potocznie z racji wyglądu nazywano kaliskie więzienie – przestał istnieć.

– Po raz pierwszy od 1846 r. budynek i cały teren opustoszały. Zgasły wszystkie światła, zniknęły wszystkie kamery, zamilkły wszystkie odgłosy więziennego życia – tak żegnała się z zabytkiem miejscowa służba więzienna na swojej stronie internetowej.

Co się stanie ze starym więzieniem? – Jeszcze nie wiemy. Budynek przekazano nam w grudniu, trudno tak zdecydować od razu – tłumaczy Elżbieta Zmarzła, rzecznik urzędu w Kaliszu. A Grzegorz Sapiński, prezydent miasta, zauważa, że jest ono w posiadaniu budynku nie tylko zabytkowego, lecz także unikalnego w skali kraju, gdzie w dodatku zainwestowano bardzo dużo pieniędzy, między innymi w remont elewacji.

– Miał się odbywać remont generalny placówki, ale został zaniechany. Mamy kontakt z posłami nowej kadencji i wiemy, że są czynione zabiegi, choćby przez posłankę Joannę Lichocką, żeby Kalisz nie został sam z tym problemem. W części budynku mogłoby powstać krajowe muzeum więziennictwa. Ale do tego są potrzebne decyzje i pieniądze – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

W mieście będzie nowe miejsce dla skazanych, które powstanie w dzielnicy Szczypiorno. Na razie pracowników i osadzonych przeniesiono do innych zakładów karnych.

– Nowa jednostka zlokalizowana zostanie na wydzielonym terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu – mówi ppłk Góra. Zdradza, że istniejące tam obiekty zostaną poddane adaptacji dla potrzeb więzienia. Poza tym powstanie nowy pawilon z niezbędną infrastrukturą.

Jak będzie wyglądało nowe więzienie? – Dysponujemy standardowym projektem budowlanym, który każdorazowo jest dostosowywany do warunków lokalnych planowanej inwestycji – tłumaczy ppłk Góra.

Jest to budynek dwupiętrowy, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej około 2,2 tys. mkw., w którym będzie 71 cel mieszkalnych. W nowym pawilonie według aktualnych standardów ma się znaleźć 258 miejsc dla osadzonych.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu, który jest inwestorem, planuje, że prace budowlane rozpoczną się w 2016 roku. – Na razie nie mam jeszcze pozwolenia na budowę. Trwają prace koncepcyjne – zdradza rzecznik CZSW.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że proces budowy takich obiektów wynosi ok. 2,5 roku. Przewidywany koszt inwestycji ma wynieść 12–15 mln zł.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę