W przekazanym do Kancelarii Prezydenta liście otwartym przypominają, że w 2010 roku rozpoczął się remont i modernizacja siedziby Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie. Z powodu braku środków finansowych trwa on do tej pory. Dzisiaj Muzeum XX. Czartoryskich wchodzi w skład Muzeum Narodowego w Krakowie.
– Naszym celem jest stworzenie niezależnej od Muzeum Narodowego w Krakowie instytucji kultury – tłumaczy nam Rafał Slaski, członek zarządu Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie.
A podpisani pod listem otwartym przedstawiciele kultury i nauki przypominają, że od kilku lat „zniknął z mapy kulturalnej zarówno naszego miasta, jak i kraju punkt szczególny: najstarsze muzeum narodowe w Polsce, udostępnione zwiedzającym w 1801 roku, posiadające w swych zbiorach bezcenne dzieła sztuki (m.in. „Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijn) oraz liczne pamiątki narodowe".
– W roku 2011 wprawdzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja XX. Czartoryskich podpisały list intencyjny w sprawie powołania do życia niezależnej instytucji kultury, jednak do tej pory nie doszło do jej powstania – przypomina Rafał Slaski.
Na spotkaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem fundacja otrzymała deklarację wsparcia, minister chciałby doprowadzić do otwarcia muzeum z końcem 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.