Centrum Przyrodnicze znalazło siedzibę w odnowionym kompleksie pofabrycznym, należącym niegdyś do Lubuskich Zakładów Aparatów Elektrycznych „Lumel". Na stałą ekspozycję składają się interaktywne stanowiska związane z fizyką, biologią oraz naukami o człowieku i Ziemi.
Ofertę Centrum uzupełniają wystawy czasowe, np. „Via Regia" – obraz życia toczącego się przy najważniejszym szlaku handlowym dawnej Europy, wiodącym od Frankfurtu nad Menem do Wrocławia i Krakowa. Do tego imprezy naukowe (Noc Biologów) oraz wydarzenia cykliczne, takie jak spotkania z podróżnikami pod hasłem „Duże podróże za pieniądze nieduże".
Druga część CNK – Planetarium Wenus – to laboratorium optyczne „Jaskinia światła" i ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny". Jednak hitem jest ruchoma kopuła o średnicy dziesięciu metrów, na której odbywają się pokazy nieba i projekcje filmów w rozdzielczości 4K. Sala wyposażona jest w blisko 100 ruchomych foteli.
Nowoczesność idzie tu w parze z tradycją, bo wcześniej budynek planetarium przez lata służył mieszkańcom Zielonej Góry jako kino. Zostało wybudowane w 1961 roku i nazywało się... Wenus. Przez blisko pół wieku pokazano tu około 700 filmów. Inauguracyjny seans „Wenus 2.0" odbył się 22 października, wyświetlono film 3D „Na skrzydłach marzeń" – pierwszą polską animację wykonaną w technologii fulldome (czyli przystosowaną do projekcji na ekranie sferycznym).
Charakter kina Wenus jest dziś zgodny z jego nazwą – w bieżącym repertuarze m.in. „Powrót na Księżyc", „Nasz wszechświat" oraz „Podróż do miliarda słońc".