Mieszkańcy najczęściej chcą urządzeń do rekreacji i wypoczynku oraz remontów dróg czy chodników.
W stolicy regionu, w Krakowie, budżet obywatelski został wprowadzony po raz pierwszy w 2014 roku. Mieszkańcy mogli zdecydować, na co wydać 4,5 mln zł. Zgłoszono wówczas aż 656 pomysłów.
W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego oddano 67 320 głosów. Do głosowania uprawnionych było 650 tys. mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja podczas głosowania wyniosła 10,3 proc.
W skali całego miasta wygrały sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych, drugi był darmowy internet miejski. Poza tym miasto zdecydowało się zrealizować projekt dotyczący uruchomienia tablicy informującej o stężeniach zanieczyszczeń powietrza.
Ale były też problemy z realizacją niektórych zadań wybranych przez mieszkańców. – Tak było choćby z rewitalizacją placów zabaw, ogrodem zabaw w parku Dębnickim, siłownią pod chmurką w parku Bednarskiego czy z uruchomieniem tablic informujących o zanieczyszczeniach powietrza – wylicza Monika Chylaszek, rzecznik urzędu miasta w Krakowie. Na przykład wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się na lokalizację siłowni w zabytkowej części parku Bednarskiego, co nie zostało zaakceptowane przez wnioskodawcę.