Gdańska wylęgarnia innowacji

HospiCare, iWisher, Footsteps, iNeoSyte, GoForSport oraz arHOME to polskie firmy, które wkrótce mogą podbić świat.

Aktualizacja: 15.02.2016 21:03 Publikacja: 15.02.2016 15:15

Pod skrzydłami inkubatora Starter rozwijają się innowacyjne aplikacje, które mogą być wdrażane na ca

Pod skrzydłami inkubatora Starter rozwijają się innowacyjne aplikacje, które mogą być wdrażane na całym świecie

Foto: 123RF

Sześć start-upów weźmie udział w programie akceleracyjnym Starter Rocket. Każdy z nich otrzyma 30 tys. zł wsparcia od Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter. Ponadto, przed finalistami niemal pół roku mentoringu, setki godzin warsztatów, spotkania ze światowej klasy ekspertami oraz szansa na zdobycie kolejnych funduszy na rozwój. Ostatecznie najlepszy projekt ma bowiem szansę na dofinansowanie w wysokości 180 tys. zł od Startera i możliwość uzyskania dodatkowo nawet 800 tys. zł od polskich i zagranicznych inwestorów.

Nowoczesne aplikacje

Finał programu akceleracyjnego Starter Rocket odbędzie się w maju, podczas konferencji infoShare. O zwycięstwo walczą: arHOME, HospiCare, GoForSport, iWisher, Footsteps oraz iNeoSyte.Ten pierwszy to start-up wykorzystujący technologię rozszerzonej rzeczywistości, który może odmienić dzisiejsze projektowanie wnętrz. Ma projekt, który rozwiązuje problem fizycznego doświadczenia produktu przed zakupieniem go w internecie. Dzięki niemu konsument będzie mógł m.in. sprawdzić, czy mebel będzie pasował do wnętrza. Atutem twórców projektu jest spore branżowe doświadczenie zespołu, na które zwracali uwagę członkowie jury.

Warte uwagi rozwiązanie proponuje kolejny finalista – spółka Footsteps. W grudniu wygrała konkurs Akademia Studenckich Startupów, z nagrodą główną w postaci możliwej inwestycji rzędu 1,7 mln euro jednego z funduszy VC. Footsteps to aplikacja turystyczna stworzona przez Jana Kamińskiego. Umożliwia zwiedzanie miasta poprzez korzystanie ze spersonalizowanych tras turystycznych. Zespół projektowy posiada już dopracowane demo produktu.

Kolejny projekt rozwijany pod skrzydłami Startera może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie obiektów sportowych. Chodzi o platformę GoForSport, czyli oparte na chmurze oprogramowanie CRM, umożliwiające zarządzanie obiektami sportowymi oraz rezerwację zajęć.

Spore oddziaływanie społeczne może mieć również HospiCare – aplikacja mobilna umożliwiająca monitorowanie codziennej pracy z pacjentami z dziecięcych domów hospicyjnych w Polsce. Eksperci Starter Rocket zwrócili uwagę na fakt, że start-up odpowiada bezpośrednio na problem, jak i potrzebę. Aplikację stworzyła Eliza Kugler, mama Alicji, dziewczynki, która od siedmiu lat pozostaje pod opieką Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. HospiCare ma ułatwić przede wszystkim zbieranie ważnych informacji i usprawnić komunikację między rodzicami, opiekunami a lekarzami i pielęgniarkami. Start aplikacji planowany jest w połowie obecnego roku.

Branżę budowlaną może odmienić z kolei iNeoSyte – aplikacja mobilna, która pomaga profesjonalistom, m.in. nadzorcom i menedżerom, w tworzeniu dziennych raportów budowlanych. Rozwiązanie to zwiększa efektywność pracy i eliminuje czasochłonną papierologię.

Szóstym finalistą Starter Rocket jest iWisher – aplikacja, która zdobyła już rynkowe uznanie, pozwalająca użytkownikom zbierać fundusze wśród bliskich i znajomych na wymarzone produkty. Nad projektem pracowało czterech lublinian: Michał Korba, Łukasz Wasilik, Bartosz Izdebski i Paweł Szołucha. Według członków jury ich pomysł ma spore szanse na sukces.

Liczy się pomysł

– Część zaprezentowanych pomysłów ma szansę na przekształcenie w ciekawy produkt czy usługę. Jest też kilka projektów, które już działają i generują przychody – ocenia Stanisław Leśniak, członek jury, doradca PwC.

Jak podkreśla, Starter Rocket będzie wspierał osoby w przekuciu pomysłów w coś wartościowego. – Najważniejsze na wczesnym etapie nie są pieniądze, ale poświęcony czas na konsultacje i przemyślenie projektu. Pieniądze nie gwarantują sukcesu bez dobrego pomysłu na biznes – przekonuje.

Anna Wylężek ze Startera wyjaśnia, że wszystkie projekty, które biorą udział w akceleracji, powstały w oparciu o realne problemy i mają szansę wpłynąć na zmiany w poszczególnych branżach, takich jak budownictwo czy opieka medyczna. – Program akceleracyjny dopasowano do potrzeb uczestników, dlatego kolejne sesje mentorskie będą poruszać zagadnienia szczególnie dla nich istotne. Główną wartością, jaką im dajemy, jest możliwość dotarcia do odpowiednich partnerów biznesowych i kontaktu z ekspertami, jak: Cathy White z brytyjskiego akceleratora Seedcamp czy Marc Wesselink z amsterdamskiego Startupbootcampu.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego