Akcelerator Space3.ac., choć oficjalnie został zainaugurowany w grudniu 2015 r., ruszy dopiero wiosną. – Zainteresowanie akceleratorem wyraziło już ponad 50 zespołów. Większość stanowią Polacy, ale są też przedstawiciele Niemiec, Holandii, czy Wielkiej Brytanii – mówi Iwona Paliszewska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na której terenie uruchomiono program.
Akcelerator oprócz strefy ekonomicznej powołali: miasto Gdańsk, fundusz Black Pearls VC i Blue Dot Solutions. Jego celem jest pomoc młodym spółkom w realizacji pomysłów wykorzystujących informacje z satelitów krążących wokół Ziemi. Uczestnicy otrzymają wsparcie naukowe, lokalowe i techniczne. – Nabór zostanie uruchomiony w kwietniu, a decydująca faza akceleracji nastąpi latem – dodaje Paliszewska. – We wrześniu absolwenci I edycji będą mogli zaprezentować swoje projekty podczas Demo Day, w którym przewidujemy udział inwestorów.
Studia kosmiczne
Nie bez znaczenia dla powstania akceleratora jest obecność w Gdańsku Polsy, czyli Polskiej Agencji Kosmicznej (Polish Space Agency), której siedziba mieści się dokładnie w tym samym budynku. Zadaniem powołanej w 2014 r. Agencji jest dbałość o bezpieczeństwo państwa i zwiększanie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych. Ma się to odbywać m.in. poprzez wspieranie polskiej nauki i biznesu w dziedzinie technologii kosmicznych. W ubiegłym roku agencja podpisała list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych, którego stroną jest m.in. woj. pomorskie, PSSE i trójmiejskie uczelnie techniczne. – Sygnatariusze listu współpracują już ze sobą przy różnych projektach – mówi Urszula Szwed-Strych, rzecznik agencji.
– W Trójmieście odbywają się ciekawe inicjatywy i spotkania integrujące podmioty związane z sektorem kosmicznym – dodaje. Jednym z efektów szerokiej współpracy jest nowy kierunek studiów II stopnia – technologie kosmiczne i satelitarne. Umowę o wspólnym ich powołaniu podpisali rektorzy trzech uczelni: Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Studia mają się rozpocząć w semestrze letnim tego roku i trwać trzy semestry. W programie m.in. globalne systemy nawigacji satelitarnej GNSS, podstawy mechaniki nieba, teledetekcja, komunikacja satelitarna, robotyka i mechatronika satelitarna.
– Polska Agencja Kosmiczna zaangażuje się w przygotowanie programu kształcenia na nowym kierunku – deklaruje Urszula Szwed-Strych. – Będzie odpowiadała za analizowanie potrzeb kształcenia specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej i wspieranie kształcenia ekspertów w dziedzinie techniki kosmicznej, a w szczególności inżynierii satelitarnej.