Tak wynika z ogólnopolskiego badania „Barometr zawodowy" zrealizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Prognoza powstała podczas paneli eksperckich, które od października ubiegłego roku odbywały się w każdym powiecie. Wzięli w nich udział eksperci regionalnego rynku pracy: pracownicy powiatowych urzędów pracy, przedstawiciele firm szkoleniowych, a także agencji zatrudnienia.
Z prognoz wynika, że w tym roku dobre perspektywy rozwoju na Podkarpaciu mają firmy z branży budowlanej, sektora IT, zdrowia i opieki społecznej oraz sektora usług finansowych województwa. Na oferty nie powinni narzekać kierowcy samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów.
– Wymagania pracodawców dotyczą konieczności posiadania uprawnień łączonych, czyli prawa jazdy odpowiednich kategorii, i uprawnień szczegółowych, często także komunikatywnej znajomości języka obcego – mówi Piotr Kocaj z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, koordynator „Barometru zawodów".
Praca na budowie
O pracę nie muszą się martwić także kierownicy budowy posiadający aktualne uprawnienia oraz budowlańcy posiadający kilka umiejętności w zawodach budowlanych.
– To na przykład gazownik, który specjalizuje się w pracach wykończeniowych, spawacz, który może być monterem konstrukcji budowlanych. Humorystycznie można powiedzieć, że poszukiwany jest murarz tynkarz akrobata – mówi Piotr Kocaj.