Branża IT szuka specjalistów

Wrocław staje się polską Doliną Krzemową. Pracodawcy muszą kusić informatyków coraz lepszymi ofertami.

Aktualizacja: 25.02.2016 21:43 Publikacja: 25.02.2016 17:28

Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego swoje siedziby mają m.in. firmy boitechnologiczne i

Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego swoje siedziby mają m.in. firmy boitechnologiczne i medyczne. Dominuje sektor IT

Foto: materiały prasowe

Eksperci przestrzegają, że w perspektywie najbliższych trzech–czterech lat odczuwalny będzie w Polsce wyraźny niedobór specjalistów od IT. Już dziś na polskim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na 50 tys. pracowników z udokumentowanym doświadczeniem i kompetencjami w IT. – Niestety, ze względu na niż demograficzny i uwarunkowania strukturalne w krótkoterminowej perspektywie system edukacyjny nie będzie w stanie wypełnić tej luki – uważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Pracownicy nawet z Ukrainy

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają niedoświadczone osoby, które trzeba jeszcze przeszkolić. Taka inwestycja i tak im się opłaca. Konkurencyjną strategią jest przyciąganie wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. – W Polsce zatrudnienie znajduje coraz więcej informatyków z Ukrainy, którzy chętnie podejmują pracę w naszym kraju, gdyż jest to dla nich sposób na wejście na rynek unijny – mówi Inglot.

Siła firm

We Wrocławiu działa kilkadziesiąt dużych firm technologicznych i informatycznych. O niektórych, jak np. o LiveChat, jeszcze kilka lat temu słyszało niewielu. Dziś wartość rynkowa tej spółki sięga miliarda złotych, a z jej usług korzystają tacy giganci, jak Adobe, Samsung, Ryanair, amerykański Departament Stanu czy Stanford University. Swoją grupę rozwija też wrocławska Indata. Zajmuje się wdrożeniami, tworzeniem oprogramowania i innowacyjnymi produktami. Właśnie realizuje projekt, na który dostała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nasz produkt będzie przełomowy, pozwoli zdecydowanie szybciej odkrywać nowe leki. Widzimy duże zainteresowanie ze strony laboratoriów i koncernów farmaceutycznych na całym świecie, mamy już kilka listów intencyjnych – sygnalizuje Maciej Plebański, wiceprezes Indaty.

Początkujący i giganci

W przeciwieństwie do sektora paliwowego czy energetycznego branża IT jest domeną prywatnych przedsiębiorców, a ciekawym wsparciem dla początkujących są inkubatory, których w regionie nie brakuje.

– Na przykładzie inkubatorów przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego muszę przyznać, że zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłasza się do nas wiele osób, które zastanawiają się nad własnym biznesem albo właśnie zarejestrowały firmę i poszukają biura – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego. Drugi uruchomiony przez WPT inkubator został otworzony rok temu. Dziś działa w nim 60 firm, a wszystkie pomieszczenia są już wynajęte. Na terenie WPT można znaleźć reprezentantów takich branż, jak biotechnologia, chemia, elektronika, energetyka, mechanika, medycyna czy IT. – Dominacja branży IT jest szczególnie widoczna w naszych inkubatorach przedsiębiorczości, gdzie blisko połowa młodych firm tworzy rozwiązania wykorzystywane w internecie – podkreśla Potocki.

Oprócz start-upów oraz większych krajowych firm we Wrocławiu możemy też znaleźć światowych gigantów takich jak Google czy IBM. Również szukają nowych osób do swoich zespołów.

Warunki pracy

Trudno wskazać branżę z bardziej elastycznymi warunkami zatrudnienia. – Specyfika pracy informatyków pozwala im pracować zdalnie, dla klientów z różnych krajów, w tym samym czasie. Nie jest to grupa zawodowa, dla której istotne jest zatrudnienie na umowę o pracę. Częściej mamy do czynienia z pracą na kontraktach przy kilku projektach jednocześnie – mówi Inglot. Pracodawcy prześcigają się w pomysłach, aby pozyskać i utrzymać na dłużej specjalistów od IT. Okazuje się, że atrakcyjna pensja może być niewystarczającą motywacją, dlatego wymyślają różnego rodzaju udogodnienia i benefity. Z badania przeprowadzonego przez grupę Hays wśród wrocławskich firm wynika, że dla największej liczby pracowników z branży IT kluczowym udogodnieniem są elastyczne godziny pracy. Druga w kolejności jest prywatna opieka medyczna, a następnie możliwość pracy z domu. Natomiast na szarym końcu znalazły się takie atuty, jak możliwość awansu czy korzystna lokalizacja biura.

Sektor szeroko rozumianych usług IT odpowiada za coraz większy odsetek naszego PKB. – Umiejętne przyciąganie specjalistów ma kluczowe znaczenie. Nasz kraj może stać się ważnym centrum IT dla międzynarodowych koncernów, dzięki czemu będziemy budować silniejszą pozycję na rynkach międzynarodowych – reasumuje pełnomocnik zarządu Work Service.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego