Rzeczpospolita: Co naukowcy z Politechniki Łódzkiej robią w lubuskiej firmie Advanced Graphene Products?
Maciej Gałązka: AGP jest spółką spin-off Politechniki Łódzkiej, „ojcem" grafenu HSMG jest pan prof. Piotr Kula, który jest jednocześnie jednym z założycieli firmy. Ponieważ profesor uważa, że uczelnia nie jest od tego, aby coś produkować, ale żeby prowadzić badania, kapitał na założenie spółki znalazł w woj. lubuskim. AGP ma sprawić, że dokonania naukowców ujrzą światło dzienne. Głównym zadaniem spółki jest szeroko rozumiana komercjalizacja grafenu HSMG.
Podpisaliśmy umowę partnerską z Parkiem Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie, gdzie już w tym roku uruchomimy pierwsze laboratoria, a następnie produkcję przemysłową. Park daje nam fantastyczne warunki rozwoju.
O grafenie mówiło się od kilkudziesięciu lat, różne metody produkcji wymyślili Amerykanie, Koreańczycy. Jak przełomowe jest odkrycie HSMG wprowadzone na rynek przez pańską firmę?
Dobrej jakości grafen jest na wagę złota. I taki jest nasz grafen wielkopowierzchniowy HSMG (High Strength Metallurgical Graphene).