Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.03.2016 16:51 Publikacja: 03.03.2016 16:51
Foto: materiały prasowe
I choć przyczyny wypadków w skali kraju są podobne, w jednych regionach jest ich mniej, a w innych więcej. Lubuskie, które w 2015 r. stało się liderem pod względem bezpieczeństwa w kraju, dowodzi, że jednym z kluczowych czynników mających wpływ na liczbę wypadków są coraz lepsze drogi.
Województwo lubuskie przecinają dwa ważne, europejskie szlaki tranzytowe z północy na południe (droga S3 i DK3) oraz ze wschodu na zachód (autostrada A2). Ruch tranzytowy jest więc ogromny i stale rośnie, a mimo to liczba wypadków oraz, co ważniejsze, ofiar śmiertelnych sukcesywnie spada. Przez lata „drogą śmierci" wiodącą przez województwo była krajowa dwójka, którą ciągnęły kolumny ciężarówek w stronę niemieckiej granicy. W 2011 r. oddano do użytku odcinek autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem. Efekt? Jeszcze w 2009 r. na lubuskich drogach miały miejsce aż 992 wypadki z 137 ofiarami i 1323 osobami rannymi. Tymczasem w 2013 r. było ich 747, co dawało regionowi drugie miejsce w kraju po znacznie spokojniejszym Podlasiu. W 2015 r. ich liczba spadła o ponad 100, do 639. W ciągu dwóch lat zmniejszyła się zarówno liczba ofiar (z 94 do 82), jak i rannych (z 1019 do 786). Z pewnością ma to związek z sukcesywnie oddawanymi do użytku w latach 2013–2014 kolejnymi odcinkami drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłem Jordanowo a Gorzowem Wielkopolskim. Wcześniej krajowa „trójka" przeciskała się przez centra małych lubuskich miasteczek.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Celem nowej inicjatywy edukacyjnej – Akademii Zakupu Gazu – jest zapoznanie odbiorców samorządowych i powiązanyc...
Rozpoczęły się wakacje. Stolica, jak co roku, przyciągnie miliony turystów. Priorytetem dla miasta jest zapewnie...
Unikanie opłat za przejazdy transportem publicznym stanowi istotne wyzwanie dla finansów samorządów, które stara...
W stolicy województwa śląskiego rozwój infrastruktury rowerowej postępuje wraz z zieloną metamorfozą miasta. Łąc...
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas