– Myślimy o tym, jak pomóc naszym przedsiębiorcom wchodzić na nowe rynki. Jednocześnie Iran ma coraz większe możliwości finansowe, co powinno się przełożyć na inwestycje w Europie. Dlaczego nie w Polsce? Dlaczego nie w lubuskim? – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. W marcu spotkał się w Warszawie z ambasadorem tego kraju. To pierwszy krok do nawiązania współpracy z przedsiębiorcami z Persji, rozmawiano bowiem o wizycie irańskich firm w regionie lubuskim. – Myślę, że jesteśmy w stanie ją zorganizować w ciągu kilku miesięcy – tłumaczy prezydent Tyszkiewicz.
Jego zdaniem Iran w Polsce kojarzy się z branżą petrochemiczną, ale oczywiście spektrum zainteresowań inwestorów z tego kraju jest szersze. – Polska jest oknem na starą Europę. Trzeba to wykorzystać – podkreśla prezydent Nowej Soli. Zdradza, że pierwsze rozmowy z ambasadą Iranu rozpoczęli już ci lubuscy przedsiębiorcy, którzy wcześniej mieli kontakty z tym krajem. A teraz samorządowcy podjęli temat i razem zagrają w jednej drużynie.
– Na razie szukamy płaszczyzn współpracy. Po pierwszej wizycie przedstawicieli ambasady i irańskich przedsiębiorców będziemy mogli stwierdzić, jakie jest zainteresowanie z obu stron – dodaje prezydent Nowej Soli.
Jak zauważa Bogdan Nowak, członek zarządu województwa lubuskiego, rynek irański, do stycznia 2016 r. obłożony sankcjami gospodarczymi ze strony UE i USA, jest uważany za jeden z bardziej dynamicznych na Bliskim Wschodzie. – To blisko 80 mln potencjalnych konsumentów, potencjał, z którego do tej pory korzystało bezpośrednio niewielu przedsiębiorców lubuskich. Tym bardziej cieszy zniesienie sankcji i otwarcie na świat irańskich firm. Jesteśmy do tego przygotowani – zapewnia Bogdan Nowak.
Wskazuje, że w porozumieniu inwestorów może pomóc departament przedsiębiorczości i strategii marki urzędu, a zwłaszcza działające w jego ramach Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE). – Jeśli będzie zapotrzebowanie, możemy przygotować misję gospodarczą do Iranu. Myślę, że mogą tam znaleźć zbyt nasze produkty, np. spożywcze, takie jak mrożonki, słodycze czy mleko w proszku, a także meble domowe i biurowe – mówi Bogdan Nowak i zapowiada, że w przypadku wizyty przedsiębiorców irańskich w województwie, Urząd Marszałkowski przygotuje specjalne Forum Gospodarcze, by ułatwić przyszłe kontakty.