Dworzec w Jarosławiu został wybudowany w 1974 roku. Przez ponad 40 lat działalności nigdy nie był remontowany. Ponad dwa lata temu kolej postanowiła zmodernizować obiekt. Pierwsze plany PKP zakładały, że budynek zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie mniejszy.
Jednak sprzeciwiły się temu władze Jarosławia, które zadeklarowały, że wynajmą część pomieszczeń. PKP zmieniło więc plany i dworzec postanowiło wyremontować.
Prace rozpoczęły się w styczniu 2015 roku. Trwały ponad rok. Do marca. W czasie prac wymieniono m.in. strop, dach, instalacje, stolarkę, odnowiono posadzki i elewacje. – Dzięki przeprowadzonej modernizacji budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problem z poruszaniem. W obiekcie znajdują się m.in.: kasa z obniżonym blatem, specjalnie przystosowane toalety, ścieżki dotykowe oraz pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących – mówi Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.
Jak mówi przedstawicielka PKP, w wyniku przeprowadzonych prac w znacznym stopniu poprawiła się organizacja przestrzeni wewnątrz budynku. Obecnie na dworcu dostępne są zarówno biletowe kasy kolejowe, jak i autobusowe. Część przestrzeni zmodernizowanego obiektu została już zagospodarowana przez SOK i PKS. Poza tym na parterze podróżni mogą skorzystać między innymi z lokali gastronomicznych i handlowych oraz poczty. – Jest kawiarnia, punkt z prasą, swoje usługi w budynku oferuje także szewc. Wkrótce otwarte zostaną również apteka, piekarnia, kantor i sklep z tradycyjnymi wędlinami – wylicza Aleksandra Dąbek. Na parterze oraz na piętrze część przestrzeni wynajmuje lokalny samorząd.
Na parterze dworca ma zostać otwarty punkt kancelarii Urzędu Miasta, gdzie mieszkańcy będą mogli załatwić podstawowe sprawy urzędowe, np. złożyć pisma, pobrać wnioski czy otrzymać niezbędne informacje. W budynku znajdzie się też punkt turystyczny Centrum Kultury i Promocji, a na piętrze zostaną wkrótce przeniesione biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.