Winoroślą obsadzone zostaną miejskie tereny zielone południowo-zachodniego stoku wzgórza w dzielnicy Ulaszowice. Na początek na 25 arach pojawi się 900 krzewów. Będą to gatunki sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. Seyval Blanc, Solaris, oraz Jutrzenka – pierwsza polska odmiana wyhodowana w Jaśle. Docelowo winnica obejmie areał 50 arów, ale istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów.
Sadzeniem krzewów i pielęgnacją winnicy zajmą się słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa, które od dwóch lata prowadzi Podkarpacka Akademia Wina. To inicjatywa jasielskiej Fundacji na rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis. W tym roku na rocznym kursie kształci się 30 przyszłych winiarzy z całej Polski.
– Teren jest już przygotowany i ogrodzony, w kwietniu rozpoczną się nasadzenia. W Zielonej Górze jest wprawdzie winnica założona przez miasto, ale ona ma charakter miejskiej zieleni. Nasza winnica będzie przygotowana do profesjonalnej produkcji win – mówi Ewa Wawro, prezes fundacji Galicja Vitis.
Wina z miejskiej winnicy będzie można spróbować najwcześniej za trzy lata (nie wiadomo jeszcze, jaką będzie mieć nazwę). Ma być wykorzystywane przez samorząd jako gadżet promocyjny.
– Jedne miasta promują się piernikami, inne wodą mineralną, u nas w Jaśle takim gadżetem będzie wino – mówi Ewa Wawro.