Brazylijskie Pomorze

W Szczecinie Brama Główna Portu Wolnocłowego, w brazylijskim miasteczku Pomerode – Portico do Imigrante, czyli Brama Imigrantów. Ale to właściwie ta sama budowla.

Publikacja: 21.04.2016 17:12

Brama Portu Wolnocłowego była dla imigrantów ostatnim wspomnieniem z ojczystego kraju

Brama Portu Wolnocłowego była dla imigrantów ostatnim wspomnieniem z ojczystego kraju

Foto: JLes/Wikimedia Commons

Na przełomie XIX i XX wieku, gdy obroty szczecińskiego portu rosły, rozpoczęła się budowa nowych nabrzeży. Powstały m.in. dwa baseny portowe na Łasztowni (Wschodni i Zachodni), które weszły w skład utworzonej strefy wolnocłowej.

W 1900 roku wybudowano też bramę prowadzącą do portu wolnocłowego. Składała się z umieszczonej centralnie wartowni z dwoma przejściami dla ruchu pieszego i czterema dla ruchu kołowego po bokach. Po lewej stronie stanął budynek kontroli celnej.

Rozwój gospodarczy regionu zbiegł się jednak w czasie z falą emigracji zarobkowej podyktowaną przeludnieniem ziem pod zaborami, biedą na wsi i brakiem pracy w mieście. Chłopi wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii, miejscy robotnicy – do Belgii, Francji, Niemiec.

Do Ameryki odpływali też obywatele narodowości niemieckiej. Jak zauważa Mariusz Kopański, autor bloga Szczecin Aloud, w latach 1871–1900 za ocean wyemigrowało ćwierć miliona ludzi. Na tyle dużo, by w roku 1871 i 1881 w mieście powstały towarzystwa armatorskie przewożące emigrantów.

Według danych Ambasady RP w Brazylii do roku 1914 znalazło się ponad 160 tysięcy Polaków. Okres masowej emigracji ludności europejskiej nazwany został gorączką brazylijską. Brama Główna Portu Wolnocłowego była dla odpływających ostatnim wspomnieniem z ojczystego kraju.

W 1861 roku pomorscy imigranci (głównie Niemcy) osiedlający się w południowo-wschodniej Brazylii założyli w prowincji Santa Catarina osadę i nazwali ją – na cześć Pomorza (niem. Pommern) – Pomerode. W 1959 roku osada przeobraziła się w miasto, które liczy dziś ponad 28 tysięcy mieszkańców, w zdecydowanej większości mówiących nie tylko po portugalsku, ale i po niemiecku.

Cytowany przez Mariusza Kopańskiego Albert Ramlow, dyrektor Biura Turystyki i Marketingu miasta Pomerode, wyjaśniał, że na pomysł budowy kopii szczecińskiej bramy wpadł w latach 90. Wolfgang Weege, urodzony w Ameryce Południowej syn emigrantów. Uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 2000, przy okazji kolejnej rocznicy ustanowienia praw miejskich. Strzegąca wjazdu do miasta od północy Portico do Imigrante stała podziękowaniem dla przodków, symbolicznym przejściem między starym i nowym miejscem zamieszkania. I tak jest. Może otacza ją nieco bujniejsza roślinność, może oświetla ostrzejsze słońce – mimo to nietrudno sobie wyobrazić, że jesteśmy na Pomorzu.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego