Strefa inwestycji: to działa

Jak dbać o inwestycje, gdy pandemia paraliżuje gospodarkę i odstrasza inwestorów?

Publikacja: 14.12.2020 08:00

Anna Kornecka podkreśliła,że następuje wyraźny wzrost reinwestycji wśród dużych inwestorów

Anna Kornecka podkreśliła,że następuje wyraźny wzrost reinwestycji wśród dużych inwestorów

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

„Polska Strefa Inwestycji (PSI) – wsparcie na czas pandemii" pod takim hasłem odbyła się dyskusja prof. Zbigniewa Krysiaka, prezesa Myśli Schumana, z Anną Kornecką, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Od września 2018 r. cała Polska funkcjonuje jako strefa ekonomiczna. Dzięki temu możliwe było wyjście poza dotychczasowe specjalne strefy i wszędzie można prowadzić biznes, korzystając z ulg podatkowych. Spotkało się to z wielkim zainteresowaniem przedsiębiorców. Tylko od początku 2020 r. do końca października w ramach PSI wydano 224 decyzje inwestycyjne o łącznej wartości ponad 7,9 mld zł z równoczesną deklaracją stworzenia przeszło 3,5 tys. nowych miejsc pracy.

A od początku istnienia PSI do końca października 2020 r. wydano już 680 decyzji inwestycyjnych o łącznej wartości 29 mld zł. W tym czasie inwestorzy zadeklarowali stworzenie 12 450 nowych miejsc pracy. W grudniu 2018 r. 50 proc. wartości inwestycji znalazło się poza obszarem specjalnych stref ekonomicznych. Na koniec 2019 r. ten odsetek wyniósł 55 proc., a do października 2020 r. wzrósł do 66 proc.

Anna Kornecka wskazała, że jeśli do końca grudnia nie nastąpi jakieś tąpnięcie, to tegoroczne dane nie będą odbiegać od ubiegłorocznych. – W ubiegłym, rekordowym roku wydano 308 decyzji o wsparciu, a po listopadzie tego roku mamy ich już 283 – powiedziała Anna Kornecka.

Jej zdaniem program PSI zadziałał bardzo pozytywnie, ponieważ umożliwia zrównoważony rozwój całego kraju, a nie jest tylko zawężony do stref. Nawiązując do rosnącej liczby projektów w ramach PSI, Anna Kornecka zauważyła, że następuje wyraźny wzrost reinwestycji wśród dużych inwestorów. To ważny mechanizm, polegający głównie na rozbudowywaniu zakładów i zwiększaniu liczby pracowników. – W tym roku odnotowano 40–50-proc. wzrost reinwestycji – powiedziała podsekretarz stanu.

W trakcie dyskusji mowa była także o zwiększaniu udziału sektora małych i średnich przedsiębiorstw w inwestycjach. Wzrost widać tu szczególnie w tym roku, kiedy to małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią największą grupę inwestorów. Co prawda nastąpił spadek wartości projektów, ale liczba decyzji o wsparciu nie odbiega od danych z 2019 roku.

– Chcemy wspierać MŚP w inwestycjach, ponieważ naszą rolą jest dbanie, by rozwijały się właśnie w naszym kraju – podkreśliła Anna Kornecka.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego